5 tipů na vánoční dekorace z přírodních materiálů


dekorace15

Už jste začali pracovat na navození té pravé vánoční atmosféry? Pokud ne, vězte, že právě teď je nejvyšší čas na přípravu zimních a vánočních dekorací, které ozvláštní váš interiér a podpoří sváteční náladu plnou klidu a pohody. Výroba vánočních dekorací nemusí být nákladná ani časově náročná. I v tomto případě totiž platí, že v jednoduchosti je síla. Přinášíme vám pořádnou dávku inspirace na ozdoby, kterými můžete své domácnosti ozvláštnit i vy.

1) Hvězdy z dřevěných desek

Tradičním symbolem Vánoc je hvězda. Zapracujte do svých interiérových dekorací právě tvar hvězdy – možností máte nespočet. Pokud máte k dispozici dílnu a rádi pracujete se dřevem, pusťte se třeba do výroby masivních dřevěných hvězd, které můžete umístit na chodbu nebo do obývacího pokoje. Pro výrobu dřevěné hvězdy budete potřebovat jen dřevěnou desku (tloušťka cca 1 cm), smirkový papír a pilku (ruční nebo elektrickou).

Překreslete si na desku tužkou motiv hvězdy. Máte-li tlustší desku, zvolte spíše větší rozměr, který se vám navíc bude snadněji vyřezávat. Podle náčrtku z desky hvězdu opatrně vyřežte. Použít můžete jak ruční, tak elektrickou pilku (s tou to půjde o poznání lépe a rychleji). Jakmile budete mít tvar hvězdy z desky vyřezaný, pomocí smirkového papíru povrch přebruste a odstraňte nerovnosti a třísky. Pokud chcete, můžete hotovou dřevěnou hvězdu přestříkat bezbarvým lakem, který zvýší odolnost, navíc působí svátečnějším dojmem. Dáváte-li přednost surovosti a přírodním materiálům bez zbytečných úprav, lakovat už nemusíte.

2) Vyřezávaný stromeček s rolničkou

U vyřezávání ze dřeva ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát ale nebudeme řezat do desek, ale do překližky. Rozhodli jsme se vybrat ten nejvánočnější motiv, a to stromek. Při vyřezávání z překližky používejte lupénkovou pilu, se kterou snadno vyřežete i drobné tvary. Pro vyřezání tvaru srdce do středu stromku musíte v první řadě do překližky vyvrtat otvor. Do něj vložíte pilový list a poté připevníte k pilce. Díky tomu můžete bez problémů vyřezávat libovolné tvary i v prostoru překližky. Nad srdce vyvrtejte malou dírku a pomocí provázku připevněte vánoční rolničku. Celý stromek pak můžete přetřít bílou barvou.

3) Sušené ovoce jako dekorace

Sušené citrusové plody nebo jablka k období zimy neodmyslitelně patří. Sušené ovoce je chutným zdrojem energie a vitamínů, dobře ale poslouží i jako vánoční dekorace. Jablka, pomeranče a citrony nakrájejte na stejně tlusté plátky a vysušte v sušičce, troubě nebo na topení. Jakmile ovoce usušíte, můžete jej propojit provázkem, položit k vánočnímu zátiší nebo třeba přilepit k adventnímu věnci.

4) Sváteční dekorace za pár vteřin – skořice

Pokud na přípravu vánoční výzdoby a výrobu dekorací nemáte čas nebo náladu, ale přesto chcete alespoň trochu navodit sváteční atmosféru, sáhněte po skořici! Celou skořici máme doma skoro všichni, a pokud ne, nakoupíme ji v každém obchodě za pár korun. Stačí pak jen k sobě hezkým provázkem z přírodního materiálu jednotlivé kusy sušené kůry přivázat a položit na viditelné místo. Svázané kousky skořice budou krásně vypadat i v kombinaci s dalšími přírodními materiály – šiškami, větvičkami nebo přírodní textilií. Skořice navíc místnost krásně provoní.

5) Netradiční způsob balení dárků

Pouštíte se do balení vánočních dárků a klasika v podobě lepicí pásky a hromady barevného papíru vás přestává nudit? Vyzkoušejte některý z netradičních způsobů balení, které můžete uplatnit i při výrobě vánočních dekorací. I v tomto případě použijte přírodní materiály, které k období Vánoc patří a vytváří útulné prostředí v domácnosti. Pokuste se sehnat kulatinu menšího průměru a nechejte si ji nařezat na 1 až 2 cm tlustá kolečka.

Povrch dřevěných koleček opracujte jemným brusným papírem, aby byla příjemná na dotek. Do krajů vyvrtejte dva malé otvory, kterými provlečete přírodní provázek. Desku pak navažte k vánočnímu dárku, který zabalte do hnědého papíru. Dekoraci můžete dozdobit listy rostlin, větvičkami, šiškami nebo jinými ozdobami, které budete mít po ruce.

Věříme, že jsme vám přinesli pořádnou porci inspirace. Je jen na vás, pustíte-li se do časově náročnější výroby interiérových dekorací, nebo jen jednoduše propojíte přírodní materiály a vhodně je do obytných prostorů zakomponujete. Nenechte si ujít ani další články s vánoční tematikou, které jsou pro vás připravili:

publikováno: 28. 11. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.