Barva roku 2018 – ultrafialová. Líbí se vám?


Ultrafialová barva

Máte rádi trendy a využíváte je ve svém bydlení? Pak vás jistě zajímá barva letošního roku, kterou každoročně vyhlašuje společnost Pantone, která je známá svým systémem barev. Podle této společnosti se hitem letošního roku stává ultrafialová, která je výrazná a svou osobitostí oslovuje mnohé bytové designéry i umělce. Máme pro vás pár tipů, jak tuto barvu vhodně zařadit do vašeho interiéru a s čím ji správně kombinovat.

Kdo barvy roku vyhlašuje

Barva roku bývá vyhlašována pravidelně, přičemž se role vyhlášení vždy uchopí hned několik předních společností v oblasti barev a barevných systémů. Nejznámější je vyhlášení barvy roku od zmiňované společnosti Pantone, která tak činí již 18 let. Jedná se o uznávanou americkou společnost, která vynalezla patentovaný systém barev hojně používaný v odvětví tiskařství. Vyhlášení barvy roku ale není pouhým výkřikem do prázdna.

Firma Pantone je velkou autoritou, kterou se inspirují světoví designéři, návrháři i grafici. Pokud jste navštívili obchody s kvalitním nábytkem nebo nahlédli do katalogů předních návrhářů, možná jste si všimli, že se používá fialová barva častěji než dříve. Může za to právě udávaný trend, podle které je barvou tohoto roku ultrafialová.

Fialové doplňky

Fialové doplňky ozvláštní interiér i exteriér.

Základní charakteristika ultrafialové barvy

Barva roku odráží aktuální nálady ve společnosti a současně má být inspirací pro celý rok. Ultrafialová byla vybrána z důvodu, že představuje provokativní odstín, který má odrážet originalitu, jedinečnost a vizionářství. Jedná se o barvu oblíbenou mezi umělci i duchovně založenými jedinci. Jedná se o inspirativní barvu, která přímo vybízí k tvůrčí činnosti. Je oblíbená mezi lidmi, kteří jsou založení duchovně a mysticky, stejně jako mezi těmi, kteří rádi objevují, vytváří a nebojí se změn.

Inspirace v přírodě

Fialové květinyUltrafialovou barvu najdeme i v přírodě. Jak se říká, právě příroda je nejlepším malířem a s barvami to opravdu umí. Ultrafialová je barva fíků, levandule a fialek. Do interiérů se skvěle hodí a bude se dobře kombinovat právě s levandulovou výzdobou. Máte-li rádi francouzský styl, tuto barvu si oblíbíte. Fialky a levandule mají ve Francii mnohaletou tradici a turisté si rádi odváží bonbony i voňavé polštářky. Líbí se vám ultra fialová? S květinami ji skvěle doplníte a vytvoříte útulné prostředí ve svém interiéru.

Možnosti kombinace ultrafialové barvy

Výrazná fialová barva se dobře doplňuje jak s dalšími kontrastními barvami, tak i se světlejšími a klidnějšími. Právě ve spojení světlejších barev (pastelově zelené, světle šedé, jemně žluté) umožní vyniknou výrazné fialové a dostat ji do popředí, současně dochází k vytvoření harmoničtějšího bydlení. Kromě křiklavé fialové budou v místnosti i jemnější světlejší tóny, proto je interiér ideální jak pro práci, tak odpočinek. Nábytek fialové barvy se stane středem pozornosti, proto se hojně používá na moderní honosný nábytek od křesel po gauče či stoly. Ultrafialová barva roku je ale ideální jen na doplnění a ozvláštnění interiéru. Lampa, stolek nebo stojan fialové barvy může ozvláštnit i vaše bydlení.

Ať už se řídíte trendy nebo ne, ultrafialová barva je zkrátka působivá a tajemná. Je jen na vás, budete-li se anketou barvy roku inspirovat a zařadíte něco fialového i do svého bydlení. Za naši redakci, bez ohledu na to, je-li fialová trendy nebo nikoliv, zkrátka vypadá nádherně a hodí se takřka do každého prostoru.

publikováno: 24. 5. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.