Bezúdržbový plot může mít styl, plast není na škodu


Bezúdržbový plot

Ploty kolem pozemků dostaly postupem času spíše dekorační úlohu. Jako ochrana majetku nejsou nezbytně nutné, ale své místo kolem domů nebo pozemků budou mít pořád. Pokud si vás pozemek žádá pevné okraničení, pak už zbývá jen vyřešit, zda budete mít plot, který vyžaduje péči a pozornost, nebo raději zvolíte možnost bez starostí. Dobře si rozmyslete, po jakém materiálu sáhnete.

 

Bezúdržbové ploty v závislosti na materiálu, z něho jsou vyrobeny, mohou být dominantou nebo naopak lehce splynou s okolím.
I když se o něj nebudete muset starat bude budit pozornost a v některých případech i obdiv.

Co je to bezúdržbový plot?

Jednoduše se jedná o plot, o který se po jeho vybudování nemusíte starat. I když je to mírně nadnesené – trochu pozornosti vyžadují i tyto ploty. Materiál není jednotně stanovený, směrodatná je minimální péče. Může se tak jednat třeba o betonové i plastové ploty. Využívají se kameny či kov, záleží jen na požadovaném vzhledu. 
Nejlevnější variantou jsou ploty z dřevoplastu. Do kategorie honosných a finančně náročných pak patří kované ploty

Materiál pro bezúdržbový plot

  • plast
  • recyklát
  • dřevoplast
  • kov 

Bezúdržbový plot několik generací. Není jen jasným vymezením nemovitosti, ale i symbolem pro kvalitu, odolnost a jistý standard bydlení. Jeho vzhled je nadčasový. Výrobci jsou si toho dobře vědomi a odvíjí se od toho i jeho cena. Patří mezi to nejdražší. Zvláště v případě, že si jej necháte sami celý vyhotovit u kováře a nebudete spoléhat na dodávky větších společností.

Ať už bude zahrádka nebo dům obehnaný jednoduchým levným nebo zdobeným kovaným plotem, můžete si být jistí, že nebude potřebovat žádnou úpravu před sluncem, deštěm ani před mrazy.
Barva kovaného plotu může být různá. Nanášení barev není jednoduché, a proto lze očekávat odlišnou cenu. Povrch před jejich aplikací musí být upravený žárovým zinkováním proti korozi. 

Pozor na „výhodné" nabídky, protože imitace kovaného plotu se objevují velmi často. Poznáte je podle podezřele nízké ceny. Místo kovaných součástí tak budete mít pouze jäklové tyčky, které sice možná dobře vypadají, ale s jejich životností je to o poznání horší. Povrchová úprava podobná kovanému plotu není příliš odolná.

Hliníkový plot

V případě hliníkových plotů je zásadním bodem kvalitní zpracování. Díky tomu nezmění barvu, nebudou se loupat a zachovají si stálý tvar. Variabilita tvarů je právě u hliníku velmi důležitá, pokud zvolíte některý z moderních stylů – například okenicový, kdy jsou jednotlivé plaňky umístěny tak, aby připomínaly lamely žaluzií. Záležet pak bude na jejich šířce a sklonu.

Gabionová pevnost

Zaujme na první pohled. Složené díly gabionového plotu totiž vypadají jako opevnění. Ocelová konstreukce naplněná kameny se používá pro zpevnění povrchů, u kterých hrozí pohyb nebo sesunutí. Jako gabionový plot lze využívat i užší panely. I tak musí být panely ukotveny v zemi pomocí hlubších sloupků. Konstrukce se umisťují nejdříve prázdné, až později jsou naplněny kamením.
Gabionový plot najde uplatnění i tam, kde je třeba tlumit hluk.

Bezúdržbový plot

Moderní dřevoplast

Plastové ploty jsou nejdostupnější a tvarově bohaté. I když nevyžadují žádnou péči, nekvalitní kusy mohou brzy působit zpustošeně.
Dřevoplast je vhodnější materiál používaný při stavbě teras. Působí přirozeně, je odolný, patří mezi levnější a zároveň dobře vypadá.

Směs dřeva a polymeru vzniká tak, že se první zmíněná složka rozemele na moučku a zbaví se nežádoucích složek. Po namíchání správného poměru dřeva a plastu (půl na půl). Využívá se extruze, následuje roztavení, slisování a výroba jednotlivých součástí plotu.

WPC – woodplastic: Prvotním cílem bylo vytvoření materiálu, který by byl podobný dřevu, ale měl výhodné vlastnosti plastu. Tak vzniklo WPC, dnes označováno jako umělé dřevo. Základem je dřevitá moučka spojená polymerem (poměr 2:1). V současnosti se ke sjednocování používají termoplasty.

WPC je rozměrově stabilní, nenasakuje vlhkost, nepoškodí jej zvěř a snadno se s ním pracuje. Téměr ideální materiál pro stavbu plotu. Při jeho vývoji se kladla důležitost na využití dobrých vlastností dřeva v kombinaci s plastem: WPC není ohroženo hnilobou, kroucením nebo sesycháním, nemá třísky a neovlivní jej klimatické podmínky, protože je rezistetní vůči dešti, slunci, mrazu i UV záření.

Bezúdržbový plot

Plotovky z recyklátu

Dalším materiálem, s nímž vybudujete bezúdržbový plot, je recyklát a z něj zhotovené plotovky. Základem je důkladně zrecyklovaný plastový odpad, který tak alespoň najde využití. Ceněnou vlastností je vysoká pevnost.
Recyklátové plotovky patří mezi levná řešení, která ale nezklamou. Dají se řezat, vrtat a dále opracovávat podle potřeby. Při jejich použití volte kvalitní spojovací materiál.

Materiál, který není potřeba udržovat, nemusí být jen nevzhledný plast – možností je mnohem více. Moderní technologie navíc dávají možnost pořídit si i k drahým materiálům levnější a v rámci možností stále kvalitní alternativu. Jediným plotem, který nelze ničím nahradit, tak zůstává živý plot. Ten se v bezúdržbové variantě prozatím neobjevil...

publikováno: 10. 7. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.