Bidet jako standard moderní koupelny. Jak postupovat při výběru?


bidet v koupelně

S volně stojícími bidety a bidetovými sprškami se v moderně zařízených koupelnách setkáte stále častěji. Vypadají elegantně, a navíc zajistí vysokou úroveň osobní hygieny, na kterou se klade velký důraz. V Řecku, Itálii, Francii a dalších státech jižní Evropy se staly běžnou součástí téměř všech domácností, u nás si ale své pevné místo musí ještě vydobýt. Zorientovat se na trhu a rozhodnout se pro správný typ je opravdovou výzvou. Zvažujete pořízení bidetu? Přečtěte si naše rady a doporučení.


Proč uvažovat nad pořízením bidetu

Pokud vás čeká výstavba nové koupelny, nebo rekonstrukce té stávající, jistě přemýšlíte nad tím, co by v ní rozhodně nemělo chybět. Možná vás při listování katalogy koupelnových studií zaujaly realizace s bidety umístěnými po boku toalet. Jaké výhody vlastně přináší a budou mít u vás své využití? Hlavní přednosti bidetů můžeme shrnout do několika bodů:

·       Zvýšení úrovně osobní hygieny

·       Snadné použití pro těhotné ženy, hendikepované i seniory

·       Šetrnost k pokožce a snížení rizika vzniku infekcí

·       Snadné ovládání a minimalizování spotřeby toaletního papíru

·       Všestranné využití – vhodné pro napouštění vody i mytí tlapek domácích mazlíčků

Bidet a koupelna

Kam umístit bidet

Při zařizování koupelny se zaměřte na vhodné umístění toaletní mísy i bidetu. Ten by se měl nacházet v blízkosti klozetu, a to kvůli snadnému přecházení. Nejčastěji se obě zařízení umísťují na jednu stěnu vedle sebe. Pro bezproblémové používání a jednoduchou manipulaci však mezi nimi musí být rozestup, a to minimálně 60 cm.

Bidet je vybaven vodovodní baterií a případně i stříkající sprškou, musí být napojen na rozvod vody a bidetový sifon. Proto je potřeba při výběru vhodného místa zohlednit i možnosti napojení na vodovodní potrubí a kanalizaci a s dostatečným předstihem provést případné stavební úpravy.

Rozdělení podle typu konstrukce

BidetNa trhu narazíte na dva základní typy bidetů, které se liší svou konstrukcí – stojící a závěsné. Zpravidla se volí stejný typ konstrukce jako v případě klozetu. Pokud tedy plánujete pořízení závěsné záchodové mísy, pořiďte i takový bidet. Závěsná konstrukce sanitární techniky je stále vyhledávanější, protože přináší řadu praktických výhod, od snadné údržby po ukrytí konstrukčních částí a splachovacího systému WC do zdi.

Pro instalaci závěsných toalet a bidetů se používají předstěnové instalační systémy, které zajistí pevné ukotvení a připojení na vodovod i odpad. Přední český výrobce instalačních systémů ALCAPLAST nám potvrdil vzrůstající zájem o bidetová zařízení. Také proto nabízí moderní instalační systémy, které mají integrované otvory pro připojení vody k požadovanému zařízení. Díky této úpravě je možné k záchodové míse připojit i bidetovou spršku, bidetové sedátko a další systémy.

Závěsné bidety a toalety lze v kombinaci s montážními rámy bez problémů umístit i do sádrokartonové konstrukce. Proto se uplatňují i při rekonstrukci bytových jader, kde není možné použití klasického rámu pro zazdívání.

Bidetová sprška – když na klasický bidet není místo

Zaujaly vás výhody bidetu, ale máte malou koupelnu, do které se další sanitární zařízení už nevejde? Řešením je pořízení bidetové spršky, která se montuje v blízkosti toalety, a umožňuje tak používání přímo v prostoru toaletní mísy. I na montáž spršky byste měli myslet s předstihem a při stavebních úpravách zaveďte poblíž klozetu podomítkovou baterii. Chcete-li mít při používání bidetové spršky maximální komfort, dejte přednost baterii s mícháním teplé a studené vody, případně s termohlavicí.

Bidetovou spršku můžete pořídit i dodatečně, počítejte však s jistými kompromisy. S využitím dvoucestného ventilu s odbočkou totiž můžete bidetovou spršku připojit i k přívodu vody pro umyvadlo či toaletu. V takovém případě však bude připojena jen na studenou vodu a nezajistí vám takový komfort jako originální řešení. Při nákupu bidetové spršky se proto zaměřte i na to, je-li zkonstruována jen pro přívod studené vody, nebo pro mísení vody teplé a studené.

Moderní bidet

Elektronické bidety pro maximální komfort

Moderní technologie a elektronizace se nevyhnula ani koupelnovému vybavení. Důkazem toho jsou moderní elektronické bidety, které umožňují snadnou regulaci teploty vody i proudu. Snadno se používají, bývají opatřeny antibakteriální úpravou a zajistí maximální komfort pro uživatele. Elektronické bidety se obvykle instalují přímo na toaletní mísu, takže šetří prostor a své uplatnění najdou třeba i v malých panelákových bytech.

Stejně jako klasické bidety přináší veškeré výhody, jak praktické, tak zdravotní. Vzhledem k připojení do elektrické sítě je však třeba počítat s vyšší spotřebou elektrické energie a také s rizikem poškození elektroniky. To u klasických bidetů řešit nemusíte, proto vám vydrží desítky let, stačí jen po nějaké době vyměnit těsnění či bidetový sifon.

Ať už máte velkou, nebo malou koupelnu, nad pořízením bidetu či bidetové spršky byste měli vážně uvažovat. Důraz na vysokou úroveň osobní hygieny je základem při realizaci každé koupelny. Instalace bidetu je jen dalším krokem k jejímu dosažení.

publikováno: 4. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.