Brizolit neboli minerální škrábaná omítka


Brizolit byl zejména za socialismu velice známým stavebním materiálem. Mohli jsme jej vidět snad na

Brizolit zná v post socialistických zemích asi opravdu každý, nebo minimálně se s ním každý několikrát denně na ulicích našich měst a obcí setkává. Mnozí nejen památkoví architekti sice brizolit označují jako „černý mor historických fasád“, díky technologickému pokroku a rozšířeným možnostem však brizolitová omítka nachází stále nové a nové fanoušky nejen při rekonstrukcích, ale také při stavbě nových domů.


Co je brizolit

Brizolit je v našich zeměpisných šířkách velmi známý druh tvrdé jednovrstvé cementové jádrové omítky. Často bývá břízolit nazýván také břízolit, méně už březolit nebo minerální škrábaná omítka. Ať už tak nebo tak, název brizolit je odvozen od místa, kde se u nás začal původně po druhé světové válce vyrábět, a to od továrny na kaolín a porcelán v Horní Bříze u Plzně. Jak příznačné.

Brizolit jako oblíbený materiál 70. a 80. let

Zejména v období socialismu se používal jako omítka na vnější fasády rodinných i bytových domů, správních budov, škol a řady dalších. Asi každý typický dům z období 70. a 80. let břízolitovou omítku musel mít.

Brizolit, černý mor historických fasád

Obliba brizolitu se samozřejmě projevila nejen při stavbě domů nových, ale omítnutí minerální škrábanou omítkou se dočkaly také starší budovy. A těch se nanesením brizolitové omítky řešilo poškození často historicky a architektonicky hodnotné štukované bohatě zdobené fasády. Brizolit v těchto případech představoval rychlé a jednoduché řešení. Starou štukovanou omítku tak stačilo namísto složitého restaurování osekat až na základní zdivo a omítnout minerální škrábanou omítkou – brizolitem.

Brizolit, břízolit, brizolitová omítka nebo minerální škrábaná omítka si znova hledá své zastánce na poli současného stavebnictví.

Jak brizolit vypadá

Povrch břízolitu je rovný, avšak „drsný“. Obsahuje totiž malé prohlubně a díky obsahu slídy většinou také malé lesklé plošky. Není zvykem na brizolit nanášet žádnou další vrstvu.

Brizolit už nemusí být jen nevkusný

Přestože většině z nás na mysl při vyslovení názvu brizolit přijde asi nejspíš hnědá, šedá či žlutá uniformní barva většinou nevkusně upravených budov z předrevolučního období, možnosti břízolitu se za ta léta velmi rozšířily. Dnes totiž například oproti období socialismu existují vhodná barviva, a tak barevných odstínů této minerální škrábané omítky je již k dostání celá široká škála.

Co brizolit obsahuje

  • písek
  • slídu
  • vápenný hydrát
  • cement

Výroba a nanášení brizolitu

Brizolit je k dostání obvykle jako průmyslově vyrobená prakticky hotová směs. Brizolit pořídíte u svého prodejce stavebních materiálů po pytlech a nanáší se zpravidla pomocí mechanizace jednovrstvým stříkáním a následným škrábáním (odtud název minerální škrábaná omítka).

Odstranění starého brizolitu

Pokud se rozhodnete zbavit se staré brizolitové omítky a pokusit se například váš starý dům uvést co nejvíce do původního stavu tak, jak vypadal ještě před nanesením brizolitu, obvykle se doporučuje zbroušení brizolitové vrstvy. Nejprve je dobré brizolit vydatně namočit, nelépe hadicí, poté použít k broušení vrtačku a na dočištění škrabák a následně opět omýt dostatečným množstvím vody. Po úplném vyschnutí je již většinou vhodná pomoc odborníka, který vám na zdi nanese stavební lepidlo, štukovou vrstvu a nátěr z vápna.

publikováno: 7. 5. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.