Brizolit neboli minerální škrábaná omítka
Brizolit zná v post socialistických zemích asi opravdu každý, nebo minimálně se s ním každý několikrát denně na ulicích našich měst a obcí setkává. Mnozí nejen památkoví architekti sice brizolit označují jako „černý mor historických fasád“, díky technologickému pokroku a rozšířeným možnostem však brizolitová omítka nachází stále nové a nové fanoušky nejen při rekonstrukcích, ale také při stavbě nových domů.
Co je brizolit
Brizolit je v našich zeměpisných šířkách velmi známý druh tvrdé jednovrstvé cementové jádrové omítky. Často bývá břízolit nazýván také břízolit, méně už březolit nebo minerální škrábaná omítka. Ať už tak nebo tak, název brizolit je odvozen od místa, kde se u nás začal původně po druhé světové válce vyrábět, a to od továrny na kaolín a porcelán v Horní Bříze u Plzně. Jak příznačné.
Brizolit jako oblíbený materiál 70. a 80. let
Zejména v období socialismu se používal jako omítka na vnější fasády rodinných i bytových domů, správních budov, škol a řady dalších. Asi každý typický dům z období 70. a 80. let břízolitovou omítku musel mít.
Brizolit, černý mor historických fasád
Obliba brizolitu se samozřejmě projevila nejen při stavbě domů nových, ale omítnutí minerální škrábanou omítkou se dočkaly také starší budovy. A těch se nanesením brizolitové omítky řešilo poškození často historicky a architektonicky hodnotné štukované bohatě zdobené fasády. Brizolit v těchto případech představoval rychlé a jednoduché řešení. Starou štukovanou omítku tak stačilo namísto složitého restaurování osekat až na základní zdivo a omítnout minerální škrábanou omítkou – brizolitem.
Jak brizolit vypadá
Povrch břízolitu je rovný, avšak „drsný“. Obsahuje totiž malé prohlubně a díky obsahu slídy většinou také malé lesklé plošky. Není zvykem na brizolit nanášet žádnou další vrstvu.
Brizolit už nemusí být jen nevkusný
Přestože většině z nás na mysl při vyslovení názvu brizolit přijde asi nejspíš hnědá, šedá či žlutá uniformní barva většinou nevkusně upravených budov z předrevolučního období, možnosti břízolitu se za ta léta velmi rozšířily. Dnes už totiž například oproti období socialismu existují vhodná barviva, a tak barevných odstínů této minerální škrábané omítky je již k dostání celá široká škála.
Co brizolit obsahuje
- písek
- slídu
- vápenný hydrát
- cement
Výroba a nanášení brizolitu
Brizolit je k dostání obvykle jako průmyslově vyrobená prakticky hotová směs. Brizolit pořídíte u svého prodejce stavebních materiálů po pytlech a nanáší se zpravidla pomocí mechanizace jednovrstvým stříkáním a následným škrábáním (odtud název minerální škrábaná omítka).
Odstranění starého brizolitu
Pokud se rozhodnete zbavit se staré brizolitové omítky a pokusit se například váš starý dům uvést co nejvíce do původního stavu tak, jak vypadal ještě před nanesením brizolitu, obvykle se doporučuje zbroušení brizolitové vrstvy. Nejprve je dobré brizolit vydatně namočit, nelépe hadicí, poté použít k broušení vrtačku a na dočištění škrabák a následně opět omýt dostatečným množstvím vody. Po úplném vyschnutí je již většinou vhodná pomoc odborníka, který vám na zdi nanese stavební lepidlo, štukovou vrstvu a nátěr z vápna.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Zvažujete koupi družstevního bytu? Toto jsou hlavní výhody i nevýhody
V hlavní roli finance Družstevní byty jsou atraktivní zejména díky nižší finanční náročnosti na jejich pořízení.… ...

Jak na odvzdušnění podlahového topení? Přinášíme návod krok za krokem
Do českých domácností si stále častěji nachází cestu podlahové vytápění. Lidé si tento způsob velkoplošného… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Ostrovní dům: nezávislý, soběstačný a ekologický
Taky se vám při pohledu na vyúčtování za elektřinu vždycky protočí panenky? Pak vás jistě osloví koncept ostrovního… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Dřevěný špalek poslouží jako stolek i místo na sezení
Pokud sledujete trendy v oblasti interiérového designu, možná jste si všimnuli prostorů s vkusně zakomponovanými… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...