PR článek

Byty a hypotéky zdražují a ČNB plánuje další restrikce, i přesto lidé chtějí vlastní bydlení


restrikce ČNB

Byty jsou v Praze stále nedostupným zbožím. I proto cena těch, které jsou k mání, raketově stoupá. Za poslední rok se cena za m2 zvýšila o zhruba 20 000 Kč. Spolu se zdražujícími nemovitostmi roste zájem i o hypotéky. Milionovou částku za byt v hotovosti může dát jen pár vyvolených.

Nových bytů se na realitním trhu nedostává, i proto je enormní poptávka po těch, které jsou v nabídce. Jakmile se objeví nový inzerát nebo postaví nové bytové domy, ihned jsou pryč, a to i přestože se ceny stále zvyšují.

Růst cen nemovitostí započal na konci prvního pololetí roku 2015, kdy se průměrná cena prodaného nového bytu v Praze pohybovala lehce přes 55 000 Kč za m2, dnes už je na 94 000 Kč za m2. Hranice sto tisíc podle realitních expertů bude do konce roku jistě překročena. Snížení nebo alespoň stabilizaci cen by pomohly nové bytové projekty, které by velký zájem o bydlení nasytily. Avšak ani toto řešení není tak snadno proveditelné.

Chybějící úspory a další půjčky oddalují pořízení vlastního bydlení

Vysoké ceny bytů stojí i za velkou poptávkou o úvěry na bydlení. Hypotéku k pořízení bytu dnes potřebuje téměř každý. Zaplatit v hotovosti bydlení si v této situaci může dovolit jen málokdo.

A ani s hypotékou není koupě nemovitosti žádný med, bez vlastních úspor se totiž rozhodně neobejdete. Restrikce České národní banky jsou neúprosné, a tak každý zájemce o úvěr na bydlení musí mít alespoň 20 % z hodnoty nemovitosti našetřeno. Od podzimu pak navíc budou banky zohledňovat i celkovou zadluženost žadatele.

Aby byla hypotéka úspěšně schválena, je tak vhodné například našetřit na stavebním spoření dostatek financí a vyvarovat se jakýmkoliv dalším půjčkám.

Hypotéku neberte jen proto, že se blíží její zdražení

Otázku hypotéky v současné době řeší mnoho rodin, a to především kvůli zmiňovanému dalšímu zpřísňování podmínek. I přesto je ale zapotřebí dobře úvěr zvážit a nehrnout se do hypotéky jen proto, že jsou avizované restrikce. Využít k tomu můžete hypoteční kalkulačku, která vám pomůže zjistit, kolik a jak dlouho byste museli svůj vysněný domov splácet, a díky tomu si tak udělat jasno v tom, zda byste hypotéku s vašimi příjmy utáhli či nikoliv.

Právě plánovaná omezení ČNB by ale mohla přispět k tomu, že poptávka po bytech koncem roku mírně klesne, nebo bude alespoň stagnovat.

Počet nových bytů se v Praze meziročně zvýšil o pětinu. Nyní tak je dostupných zhruba 4 350 bytových jednotek. Před čtyřmi roky to bylo 7 000. Výstavbu nových bytů zbrzďuje legislativa a přísná pravidla. Zdlouhavé procesy při schvalování projektů tak dávají stopku rozvoji. Přitom především v Praze je velká poptávka po bydlení nejen z řad obyvatel hlavního města, ale i z řad investorů.

publikováno: 13. 8. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.