Chlad od podlahy zmírní kusový koberec


Chlad od podlahy zmírní kusový koberec

Celoplošné pokrývky podlahy jsou v této době poměrně upozaďovány. Za což může mimo jiného i trend plovoucích podlah, které dobře vypadají a jsou i příjemné na dotyk. Pokud se však koberce nechcete vzdát tak jako tak, mohou vás potěšit kusové koberce, kterými je možno zpestřit vybrané plochy, ale přitom nezakrýt podlahu víc, než je potřeba.

Kusové koberce jsou součástí moderních interiérů, kde pomáhají stylově dotvořit atmosféru daného místa pramenící z jeho vybavení. Kusové koberce jsou nabízeny v různých rozměrech, barvách, s odlišnými vzory i v klasických či méně obvyklých tvarech. Kusové koberce se hodí k sedacím soupravám, pod stoly, k postelím, pod sedací vaky, ale také například před televizi, aby ležení před ní bylo příjemnější. Z toho důvodu jsou kusové koberce hojně doporučovány do dětských pokojíčků, v nichž si ratolesti často hrají na zemi, od které jde mnohdy nepříjemný chlad.

Kusové koberce – tip, jak zútulnit jakýkoliv pokoj

Mnozí lidé volí kusové koberce z toho důvodu, že se chtějí doma cítit příjemně, k čemuž jim stále něco chybí, i když mají své obydlí zařízené plně dle svých přání a představ. Takový koberec totiž může svým vzhledem dodat  šmrnc prostoru, kterému schází právě nějaké to kouzlo a atmosféra. Kusový koberec se tak může stát dominantním a výrazným prvkem. Na druhé straně však kusové koberce pomáhají ucelit design a styl místnosti, zvláště v případě, že je vymalována sytými barvami a obsahuje stejně výrazné doplňky. V takovém případě je vhodné dodat prostoru kusový koberec jemnější barvy, která zmírní příliš nápadné prvky, co se v daném prostoru nachází. Kusové koberce opravdu dokážou divy.

Jak vybrat správný kusový koberec?

Vůbec nejdůležitějším parametrem, od něhož by se měl výběr koberce odvíjet, je samozřejmě rozměr. Vadí příliš velký, ale také příliš malý. Proto je vhodné zkusit si kusový koberec v interiéru představit, nebo ještě lépe - vyzkoušet nějakou jeho náhradou. Tím může být například deka či prostěradlo. Jasně tak uvidíte, jaký kusový koberec by v prostoru překážel a jaký by byl rozměrově nedostačující.

Kusové koberce určené pro uložení pod sedačku by měly být dostatečně velké na to, aby na něm byly všechny nohy sedačky (křesel apod.) a okolo nich byla ještě nějaká rezerva koberce. To stejné platí pro případ, že bude kusový koberec umístěn pod stolem. Všechny nohy stolu musí být na něm a samozřejmě opět platí, že je vhodné nechat okolo nich nějakou rezervu.

Důležitý je tvar i barva

Dalším důležitým kritériem je tvar koberce. V nabídce převažují kusové koberce obdélníkového a čtvercového tvaru, výjimkou nejsou kulaté, oválné, ve specializovaných studiích pak narazíte i na neobvyklé tvary (kapky, listy apod). Je jen na vás, zda bude kusový koberec v kontrastu se zbytkem vybavení, nebo ho stávajícímu stylu přizpůsobíte. Pokud se však nechcete zmýlit, volte klasiku a například k oválnému stolu vyberte oválný kusový koberec. Neméně důležitý je i výběr barvy či vzoru. Bude-li koberec převážně ukrytý pod nábytkem, zapomeňte na možnost středově vzorovaného koberce, který by skrytím ztratil svůj smysl. Barvu volte tak, aby korespondovala s designem místnosti, ale nezapadla. Jak už bylo napsáno výše, do nenápadných místností je lepší nápadnější kusový koberec a naopak.

Kusové koberce se těší velké oblibě, protože je možné je často obměňovat. Díky svým rozměrům nebývá jejich pořízení tak nákladné jako u těch celoplošných, i když je samozřejmě možné jimi celý pokoj pokrýt. To by ale kusové koberce zcela postrádaly účel, k jakému jsou vyráběny. Přemýšlíte-li o pořízení takového typu koberce, nezapomeňte na to, že je vhodné zvolit kusový koberec s větší hustotou vlákna, aby se  kobercový vlas brzo nezničil, zvláště pokud po něm budou posunovány židle či křesla a další nábytek.

 

Zajímavé tipy:

  • hledáte-li kvalitní kusový koberec, pátrejte po způsobu výroby, materiálu a informacích o hmotnosti vlákna
  • nejlevnější bývají strojově vyráběné kusové koberce
  • vlna je nejvhodnějším materiálem, který se tolik nešpiní
  • kusové koberce tmavých odstínů se nehodí do malých místností bez dostatku světla
  • neobvyklý kusový koberec je z kokosu, lze ho použít i jako dekoraci na stěnu

 

publikováno: 16. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.