Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat


vedení stavebního deníku2

Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení stavby. Zatímco při realizaci staveb, na které nepotřebujete ohlášení ani povolení, nemusíte řešit mnoho papírování, u těch ostatních je tomu jinak. Jedním z důležitých zákonem vyžadovaných dokumentů je stavební deník, na který jsme se podrobně zaměřili v předchozím článku. Existují však případy, kdy i stavby s ohlášením můžete stavět bez deníku, který nahradíte jednoduchým záznamem o stavbě. Přečtěte si, kdy záznam o stavbě stačí a jakou má mít podobu.

DÁLE NA TÉMA: JAK VÉST STAVEBNÍ DENÍK

Na dům i chatu budete potřebovat stavební deník

Plánujete-li stavbu určenou k trvalému bydlení nebo rekreačnímu užívání, stavební deník budete potřebovat vždy. Nezáleží na tom, jde-li o rodinný dům, chalupu nebo malou chaloupku. Ve většině případů si však vystačíte s ohlášením stavby, které je z pohledu papírování podstatně snazší než klasické stavební povolení.

V jakých případech si vystačíte s jednoduchým záznamem o stavbě

Při realizaci povolené nebo ohlášené stavby musíte evidovat průběh prováděných prací a řadu dalších souvislostí. Ve většině případů za tímto účelem slouží stavební deník. Někdy ho můžete nahradit jednoduchým záznamem o stavbě, a to například při realizaci:

  • stavby pro reklamu,
  • odstavných, skladových, manipulačních či prodejních ploch na výměře v rozmezí od 300 do 1000 m2, nesmí však sloužit k ukládání hořlavých nebo nebezpečných látek,
  • stavby zařízení staveniště,
  • vybraných terénních úprav neuvedené v § 103 odst. 1 písm. b),
  • některých udržovacích prací na stavbě,
  • ad.

Přesné znění a kompletní přehled najdete ve stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. v § 104 odst. 1 písm. e) až k).

Jak vypadá jednoduchý záznam o stavbě

Jednoduchý záznam o stavbě má podobu zjednodušeného stavebního deníku. Může se jednat o předpřipravený formulář nebo obyčejný papírový sešit, do kterého budete všechny potřebné údaje zaznamenávat. Každý jednoduchý záznam o stavbě musí obsahovat identifikační údaje, například místo stavby, datum ohlášení stavebnímu úřadu, jméno a trvalý pobyt stavebníka a další. Slouží k uvádění záznamů o důležitých skutečnostech, které se odehrávají v průběhu výstavby. I když má podstatně menší rozsah než stavební deník, měl by informovat i o mimořádných událostech, provedených revizích, plnění ujednání smluv apod.

Záznam musíte vést od započetí prací

Podobně jako v případě stavebního deníku se povinnost vedení jednoduchého záznamu týká nejen firem, ale i svépomocných stavebníků. Se zahájením zápisů byste měli začít v době, když na stavbě zahájíte práci. Zápisy je třeba provádět pravidelně, a to až do doby dokončení stavby. Je potřeba zaznamenat reálný průběh výstavby, zápisy však nemusí být tak podrobné jako u stavebních deníků. Při souhlasu stavebního úřadu stačí provádět zápisy až po jednom týdnu, jde však o maximální přípustné období.

Informace o průběhu stavby budete muset zaznamenávat, ať už budete stavět sklad, velkou garáž nebo jinou stavby, která vyžaduje ohlášení. Jeho vedení vám však zabere jen chvilku, zpětně pak záznamy využijete například při odhalování závad a řešení problémů.

Přečtěte si související články:

publikováno: 25. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.