Co nabízí příroda proti komárům a dalšímu otravnému hmyzu


trvalky_1_1600x900ms

K létu patří spousta radosti, krásné počasí, volné chvíle, ale také všudypřítomný otravný hmyz, o jehož společnost nikdo nestojí. Jistě to znáte sami: užíváte si jeden z dlouhých večerů třeba se skleničkou vína, kolem níž po několika okamžicích začínají kroužit mušky, nad kůží se mlsně vznáší komáři, a pokud zapomenete zavřít okno, nad lampičkou pak lze očekávat hejno havěti...
 

 

Některé z různých dostupných chemických odpuzovačů nijak nevadí, protože jejich vůně se snaží být co nejméně nápadná. U většiny se však můžete těšit na stejně agresivní odér, jako je i samotný přípravek.

Možnosti pro použití uvnitř i venku

Variant, díky nimž se dá s hmyzem vypořádat raz dva, existuje několik:

  • odpuzovače hmyzu se také umisťují do zásuvky, ovšem existují i mobilnější zařízení na baterie, jež se dají přemísťovat dle potřeby. Mohou fungovat na bázi chemie i vysokofrekvenčních vln.
  • elektrické lapače hmyzu lákají drobný hmyz na jasné světlo, poté jsou však usmrcení dotykem o kovou mřížku pod napětím. Jak vidno, zabírají na všechno, co se jen přiblíží.
  • obyčejná mucholapka může vedle moderních výrobků působit zastarale, ovšem její služba je nenahraditelná. Navíc se z ní neuvolňují žádné škodliviny, a proto je stále považována za ekologické řešení.

Pro použití výhradně v místnostech je určen elektrický odpařovač, který funguje na bázi vyměnitelného zásobníku s insekticidní látkou, která se vypařuje. Účinkují delší dobu, avšak náplně se musí po čase měnit. Jejich cena se pohybuje kolem 150Kč a jsou poměrně účinné.

Rostlinami pro hmyzu aneb přírodní boj

Sílu přírody není radno podceňovat i v boji s hmyzem. Ne všechny rostliny mu totiž voní a některým se dokonce vyhýbá obloukem. A těch je potřeba využít!

S kterými druhy tedy hmyz svádí těžký boj?

musk_1600x900ms 

Jak na mouchy

Tento okřídlený a často hlučný hmyz nemá v lásce voňavou šalvěj, která tak aspiruje na dekorativní květinu číslo jedna! Nápomocná v tomto směru může být i bazalka, která taktéž parapetům velmi sluší. Do kombinace bude perfektní máta. Všechny tři rostliny navíc jistě zužitkujete i jinak, než jako přírodní zbraň.

Z okrasných květin nemají v oblibě muškáty a afrikány, či suché květy šeříku.

Co odpuzuje komáry

I tady se dá využít šalvěj, avšak na pergolu nebo kolem altánu se skvěle hodí tabák. Jednak se jedá o netradiční rostlinu, jednak její aroma komáři vyloženě nesnáší. Nepříjemný je pro ne také vratič, jenž však patří mezi plevel a proto je třeba usměrňovat růst jen na malé prostranství.

Vedle posezení by měl mít své místo i cedr.

Při venkovním posezení se často využívají louče, různé vykuřovače nebo svíčky s esencemi. Přírodní cesta je však vždy příjemnější. Hmyz k teplým dnům jednoduše patří a boj s ním nelze nikdy zcela vyhrát.

publikováno: 8. 6. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.