Co všechno umí moderní robotické vysavače


robotické moderní vysavače

Moderní technologie dokážou lidem ušetřit spoustu práce a času. Týká se to samozřejmě i domácích spotřebičů, které prochází neustálým vývojem. Mezi užitečné domácí pomocníky patří i robotické vysavače, které udělají spoustu práce za vás. Zapomeňte na každodenní tahání se s těžkým vysavačem nebo na zametání nahromaděných chomáčů prachu. Robotický vysavač se o úklid vašeho domova postará sám. Na trhu narazíte na různé modely. Přečtěte si, co všechno umí moderní robotické vysavače a jak je vybírat.

Před nákupem si položte důležité otázky

Ještě před tím, než se vydáte do obchodu s domácími spotřebiči a pořídíte si robotický vysavač, odpovězte si na několik důležitých otázek. Vyhnete se tak častému zklamání nových majitelů těchto robotů, kteří si pořídili méně výkonný přístroj se slabou baterií a absencí mnoha užitečných funkcí. Abyste byli schopni vybrat správný model, musíte znát odpovědi na tyto otázky:

  • Jak velkou plochu bude robotický vysavač uklízet?
  • Chcete podlahy jenom vysávat, nebo také umývat?
  • Jaké máte podlahové krytiny? Chcete vysávat i koberce?
  • Máte mezi místnostmi prahy? Jak jsou vysoké?
  • Je v místnostech hodně překážek?
  • Má vysavač uklidit celý byt najednou?

Levné robotické vysavače toho příliš nezmůžou

Se vzrůstající oblibou robotických vysavačů se na trhu stále častěji objevují modely, jejichž pořizovací cena začíná už na cca 1000 Kč. Je namístě si uvědomit, že takové přístroje příliš dobré práce neodvedou, a pokud ano, hodí se jen do velmi malých bytů s místnostmi pravidelných rozměrů a bez překážek.

Levné robotické vysavače totiž „jezdí“ po místnosti náhodně, a tak v úklidu nemají žádný systém a ani si nepamatují, kde už vysávaly. Navíc mívají baterie o nízkém výkonu, takže na jedno nabití rozhodně neuklidí celý byt. Funkce jsou značně omezené – neporadí si s prahy, koberce vysají jen stěží, nerozpoznají riziko pádu ze schodů apod. Pokud tak zvažujete pořízení nového robotického vysavače, doporučujeme si nějakou tu korunu připlatit.

Moderní robotické vysavače s navigací

Moderní robotické vysavače jsou vybaveny navigačním systémem, díky kterému si udělají jasnou představu o prostoru, ve kterém uklízí. Jsou vybaveny kamerovým systémem, laserovou navigací nebo vnitřním GPS systémem. Díky těmto technologiím jsou schopné zmapovat prostor, vyhnout se překážkám, důkladně uklidit všechna zákoutí a nevynechat ani kousek podlahy. Pokud robot nezvládne uklidit celý byt na jedno nabití, zapamatuje si, kde s prací skončil a od tohoto místa opět začne vysávat. Systémy navigace umožňují pokročilé funkce, nad kterými budete žasnout.

Robotický vysavač si najde dokovací stanici

Robotické vysavače vybavené navigačním systémem vědí, kde mají svou dokovací stanici. Sami vyhodnotí, že mají nízký stav baterie a včas se vrátí do své základny. S moderními robotickými vysavači tak nebudete mít vůbec žádnou práci. Nejen, že samy uklidí, ale také se budou samy vracet do původní pozice a průběžně se dobijí. Jakmile bude kapacita baterie na vysoké úrovni, opět se vydají do práce.

Ovládání přes chytrý telefon

Nad moderními robotickými vysavači můžete mít dohled odkudkoliv. Vyšší modely robotů se totiž snadno připojí na vaši domácí Wi-Fi síť. Prostřednictvím mobilního telefonu pak budete robotický vysavač snadno ovládat, aplikace vás pak bude informovat o stavu baterie nebo potřebě vysypání prachové nádoby či vyčištění filtru. Pomocí telefonu také snadno nastavíte časové programy a zahájíte úklid podle potřeby.

Senzory a virtuální stěny

U robotických vysavačů z vyšších modelových řad je vybavení senzory běžným standardem. Roboti mají zpravidla 2 typy senzorů. První slouží pro včasné odhalení překážky a zabránění kolizi. Robotický vysavač tak do předmětů nenaráží, protože se těsně před ním zastaví a změní svůj směr.

Druhý senzor chrání vysavač před rizikem pádu ze schodů. Senzor je totiž umístěn ve spodní straně přístroje, a tak při najetí k hraně schodů vyhodnotí, že se pod ním nachází „propast“ a dál už nepokračuje. Zatímco levné vysavače se snadno zničí pádem ze schodů, u vyšších modelů takové riziko v podstatě vůbec nehrozí.

Mezi další užitečné funkce patří možnost vytvoření virtuální stěny, přes kterou se vysavač nedostane. To využijete například ve chvíli, kdy chcete uklízet jen část místnosti, případně se vyhnout některým prostorům (nejčastěji s křehkými předměty).

Moderní robotické vysavače jsou díky pokročilému navigačnímu systému, senzorům a mnoha doplňkovým funkcím dobrým pomocníkem, který si poradí s úklidem téměř jakéhokoliv prostoru. V pokračování článku se dozvíte, na jaké parametry se při jejich výběru zaměřit.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

PODLE ČEHO VYBÍRAT ROBOTICKÉ VYSAVAČE

Čtěte také:

 

publikováno: 31. 12. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.