Co všechno zlikviduje kuchyňský drtič odpadu?


Kuchyňský drtič odpadu může být v domácnosti velice účinným pomocníkem.

I když se v tuzemských domácnostech netěší takové oblibě jako v zahraničí, je drtič kuchyňského odpadu velice vítanou pomůckou. Jednoduše zpracuje zbytky potravin a jídel, které se v běžném odpadkovém koši rychle kazí, a tak jsou často zdrojem nepříjemného zápachu. Jak tento spotřebič funguje? O tom se dočtete v dnešním článku.

Nechcete-li vynášet odpadky pokaždé, když uvaříte nebo dojíte, pak si drtič odpadu určitě oblíbíte. Instaluje se pod dřez a nijak nezasahuje do vzhledu interiéru. Můžete jím vybavit i starší kuchyni. Obsluha je naprosto jednoduchá, stačí odpad vhodit do výlevky (tu je třeba uzpůsobit tomuto účelu, musí mít průměr 9 cm) a o vše ostatní už se postará samotný drtič.

Jak drtič odpadu pracuje a z čeho je vyroben?

Drtič odpadu je zařízení, které musí být vyrobeno z kvalitního nerezu. O provoz se stará motor s příkonem od 400 do 1000 W (profesionální modely samozřejmě i více). Od jeho výkonu se také odvíjí počet otáček (zpravidla 1500 až 1700) perforovaného talíře umístěného uvnitř drtiče. 3113251829_f6470762f7Ten společně se systémem kladívek v kombinaci s drsným povrchem rozmělňuje zbytky, které pak ve velmi jemném stavu (částice nejsou větší jak 0,5 mm) odchází dále odpadním systémem společně s vodou, kterou je třeba při drcení využívat. Velikost drtící komory může být různá, záleží na požadavcích uživatele.  

Součástí každého typu je i pojistka, která přístroj vypne, když vám do něj upadne například příbor. Pojistka funguje i v případě, že drtič necháte zapnutý příliš dlouho, a tak hrozí přehřátí motoru.

Základní drtič odpadu stojí 5000 Kč.

Použití kuchyňského drtiče odpadu je snadné

Z výše uvedeného jasně vyplývá i to, jak se drtič odpadu ovládá. Zbytky potravin, které je třeba zpracovat, se vhodí do výlevky, pustí se studená voda a zapne se drtič. Při provozu se nesmí používat teplá voda, protože ta rozpouští případné tuky, které tak zbytečně ulpívají v odpadu a zanáší ho.

4079015645_e1a2dc3d6a

Co drtič odpadu umí a neumí zpracovat

Při používání je ovšem nutné myslet na to, jaké zbytky drtič zpracovat umí a které naopak ne. Bližší informace najdete v následující tabulce, konkrétní údaje jsou pak vždy součástí návodu k použití výrobku:

Co drtič odpadu zpracuje

Co drtič odpadu nezpracuje

ovoce, zelenina

igelitové sáčky

odřezky a zbytky vařeného masa

syrové maso, šlachy a klouby

kuřecí a rybí kosti

provázky

pecky z ovoce

alobal

staré pečivo

sklo

čajové sáčky

plasty

použité ubrousky a párátka

kovy

cigaretové nedopalky a popel

porcelán

papírové kuchyňské utěrky

keramika

Drtič odpadu je vítaným pomocníkem. Při výběru však nezapomeňte sledovat nejen údaje o výkonu a objemu nádoby, ale také o hlučnosti. Investujete-li do dražšího, tedy výkonnějšího, přístroje, pak budou zbytky zpracovány rychleji. Nebude proto potřeba velkého množství vody ani elektrického proudu.

publikováno: 27. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.