Do jara je daleko, zahradnické nářadí si ale připravte s předstihem


zahrada leden5

Už se nemůžete dočkat, až po zimě opět pustíte do jarní práce na zahradě? I když si na to budete muset ještě nějakou chvíli počkat, své zahradnické nářadí si můžete připravit s dostatečným předstihem. Pečlivou přípravu a údržbu vyžaduje jak zahradnické náčiní ruční, tak to motorové. Máme pro vás několik tipů, na co se zaměřit už před příchodem jara. Pak už nebudete muset ztrácet čas a hned se pustíte do práce.

Motyky a rýče si nabruste

Aby šla práce na zahradě s motykami a rýči hladce, musí být ostré. Nářadí nejprve důkladně prohlédněte a případné zbytky nečistot nebo rzi odstraňte drátěným kartáčem. Tupé rýče se brousí z lícové strany, a to pod úhlem cca 45°. Nejrychlejším způsobem je broušení s pomocí elektrické kotoučové brusky. Pokud ji nemáte k dispozici, upevněte rýč do svěráku a zbruste pilníkem.

Na zahradě určitě často pracujete s motykami a motyčkami. I ty vyžadují před zahájením zahradnické sezóny přípravu. Podobně jako rýče se i motyky určené ke kopání brousí pod úhlem 45°. Máte-li v plánu používat motyku ve tvrdé a těžké půdě, nebojte si zbrousit ji pod větším úhlem. Naopak motyky, které se nevyužívají k rozbíjení hrud, ale jen k tažení, se ostří pouze shora.

Ruční nářadí ošetřete olejem

Máte-li motyky, rýče, krumpáče a další ruční nářadí očištění a případně nabroušené, doporučujeme je ochránit olejem. Můžete použít jakýkoliv typ oleje, svůj účel však nejlépe splní oleje minerální. Kovový materiál zůstane krásně lesklý a jen tak se na něm nezačne tvořit vrstva rzi. Budete tak mít jistotu, že bude nářadí připravené na první jarní práci na zahradě.

Zkontrolujte sekačku a ostří jejího nože

Před příchodem jara byste se měli zaměřit nejen na ruční nářadí, ale také to elektrické či motorové. Zkontrolujte sekačku, respektive její části – vyměňte filtr a olej, prohlédněte svíčku a doplňte palivo. Zvýšenou pozornost si zaslouží především nože sekaček, které musí být čisté a ostré.

Čtěte také: Jak správně udržovat a čistit sekačku

Nože sekaček se nejčastěji zbrušují z horní strany, u některých modelů se však můžete setkat i s broušení zespod. Už před jarem pečlivě prostudujte manuál ke své sekačce a zjistěte si, jaké udržovací kroky vás budou čekat. Ostření nožů sekaček svěřte raději do rukou specializovaným servisům zahradní techniky, které s využitím profesionálních ostřících strojů zajistí přesné naostření.

Přečtěte si také další související články o práci na zahradě v zimě:

publikováno: 14. 1. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.