Ekotex spol. s.r.o.: recyklace textilií, výroba rouna, látek k čalounění a textilních tapet

Ekotex spol. s.r.o. je předním zpracovatelem druhotných textilií v České republice. Firma z Ivančic se zabývá výrobou netkaných a technických textilií pro tuzemský i zahraniční trh. Tříděním a výkupem textilního odpadu přispívá společnost Ekotex ke zlepšení životního prostředí a ekologickému vztahu k přírodě.

Zpracování druhotných textilií a podpora ekologie

Textilní odpad se vytřídí a druhotně zpracuje na technické textilie určené k dalšímu použití. Netkané a technické textilie se následně využívají jako čalounické materiály, přepravní a charitativní přikrývky, geotextilie nebo čistící a izolační textilie.

Ekotex usiluje o čisté životní prostředí snížením textilního odpadu. Vykoupené textilní materiály se mohou znovu zpracovat, obnovit a nadále užívat. K recyklaci látek se používá metoda zulechování, při níž se rozvolňují textilní materiály trháním, sekáním, garmentováním a staplováním. Firma Ekotex zvládne zpracovat veškerý látkový odpad včetně směsových odstřiků, vlákenných odpadů atd.

Netkané, technické textilie a rouna k všestrannému užití

Pro výrobu netkaných textilií se používá regenerovaný materiál, jejichž základem je polyesterové vlákno. Netkané textilie jsou vhodné pro čalounictví, jako ochranné textilie nebo k tlumení růstu plevelu.

Jedním z konečných výrobků je i rouno, které vzniká vrstvením pavučiny s uspořádáním vláken v jednom směru a zpevněném proplétáním. Proplétaná textilie je složená ze směsi vláken s možností tónování v přírodních odstínech. Výrobky jsou použitelné jako humanitární nebo technické přikrývky, mycí hadry či obalové materiály. Polyesterová rouna mají mnohá využití. Jsou vhodná i pro alergiky pro výrobu prošívaných přikrývek, matrací nebo spacích pytlů. Do polštářů a dalšího bytového textilu navíc firma vyrábí i náplňové směsi.

V sortimentu si můžete vybrat z velkého výběru druhotně zpracovaných textilií různých rozměrů a složení. Ekotex v rámci zpracování textilního odpadu vyrábí i textilní tapety a podlahové textilie. Uplatnění najdou jako celopodlahové pokrytí zvyšující tepelnou a zvukovou izolaci v místnosti. Příkladem je například umělá tráva nebo sportovní povrchy pro tenisová a minigolfová hřiště. Všechny výsledné technické textilie jsou testovány pro nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí.