Kdyně – město kulturních a historických zajímavostí v Plzeňském kraji

V Plzeňském kraji se nachází malé město Kdyně, ve kterém žije přibližně 5200 obyvatel. Na první pohled nenápadné město však zaujme svými kulturními a historickými zajímavostmi a rozhodně stojí za návštěvu. Město Kdyně je rozdělené na dva historické celky – Starou a Novou Kdyni. K tomuto rozdělení došlo po vyhoření města a opětovném vybudování od základů. K městu patří také přilehlé vsi Dobříkov, Branišov, Hluboká, Modlín, Nové Chalupy, Podzámčí, Prapořiště, Smržovice, Starec a Vitovky.

Stručná historie města Kdyně

První písemná zmínka o Kdyni pochází z roku 1384, a to ve spojení s farním kostelem, který stojí na vrchu v severní části města. Ve 13. století byla ves součástí rýzmberského panství. Pravděpodobně jej založil Děpold Drslavic na přání samotného Přemysla Otakara II. Původ města je starobylý, na což odkazuje i praslovanský název Kdyně, který znamená vlhké, mokré místo. Ničivý požár vzplál ve městě v roce 1781 a zničil celou jižní a východní stranu města včetně radnice. O podrobné zajímavé historii města se dozvíte více informací na internetových stránkách nebo při samotné návštěvě města.

Občanská vybavenost a život ve městě

Kdyně je malým moderním městem s dobrou občanskou vybaveností. Město Kdyně nabízí cenově dostupné ubytování, jak krátkodobé pro turisty, tak dlouhodobé. Ve městě jsou v provozu mateřské i základní školy, centrum vodní zábavy či technické služby. Aktivní jsou také různé spolky a organizace, například sbor dobrovolných hasičů, Klub českých turistů, jezdecký oddíl, TJ Sokol, SK Kdyně či SK Bike Team JABKOTY.

Turistika a tipy na výlety ve městě Kdyně a okolí

Město Kdyně má co nabídnout i turistům, kteří jej hojně navštěvují. V centru se nachází Turistické informační centrum Kdyně, kde získáte informace o městě a regionu i kompletní servis, který můžete potřebovat při pobytu ve městě. Mezi nejznámější památky města patří například kostel sv. Mikuláše, zámeček, synagoga či Muzeum příhraničí. Také v okolí města Kdyně se nachází řada turistických cílů, například zřícenina hradu Rýzmberk, zbytky hradu Ruchomperk, rozhledna Koráb či vyhlídková věž Rýzmberk.

Tato firma je označena jako dobrý kontakt

V ČEM JSME DOBŘÍ

  • Malé město s bohatou občanskou vybaveností a spolkovým životem
  • Poutavá historie města, která se začala psát už ve 13. Století
  • Řada turisticky zajímavých hradů a zřícenin
  • Možnosti levného ubytování
  • Zajímavé turistické cíle – kostel, synagoga či Muzeum příhraničí