Lučany nad Nisou: skvělé místo pro túry i cyklistiku v okolí

Impozantní hory, rozhledna Bramberk nebo nejstarší železná rozhledna v Čechách Slovanka. To vše nabízí, malé město Lučany nad Nisou. Město, které leží na Lužanské Nise, najdeme na úpatí Jizerských hor, proto se všem návštěvníkům a turistům otevírá široká nabídka turistických cílů a cyklistických tras. Součástí správního celku jsou i obce Jindřichov a Horní Maxov.

Počet obyvatel stále roste

Město Lučany nad Nisou má více než 1700 obyvatel a počet stále roste. Lidi sem táhne nejen krásná příroda, ale například také vrchol Bramberk s kamennou rozhlednou z roku 1912. Na jih od města se nachází hřeben Černé Studnice s vrcholem 869 m na katastru obce Nová Ves, na kterém také pramení Lužická Nisa.

Pohled na Lučany

Ve městě nechybí mateřská, základní škola i knihovna, ordinují zde praktický, dětský a zubní lékař. Ve městě aktivně působí řada spolků a organizací, které zajišťují čilý kulturní, společenský a sportovní život ve městě. V krásném prostředí nabízejí návštěvníkům možnost ubytování malé penziony.

V okolí města lze podnikat turistické nebo cyklistické výlety do blízkých hor. Návštěvníci města mohou například vyšplhat na rozhlednu Bramberk nebo nejstarší železnou rozhlednu v Čechách Slovanku. V létě se mohou zase osvěžit na koupališti. Zájemcům o sjezdové lyžování je k dispozici sjezdovka U pily, která je dlouhá 300 m a je vhodná i pro začátečníky a rodiny s malými dětmi.

Na své si zde přijdou cyklisté i turisté

Mezi další oblíbené turistické cíle a pamětihodnosti, které lze ve městě najít, patří kostel Navštívení Panny Marie, který byl postavený v roce 1887 v novorenesančním slohu. Za zmínku stojí také socha svatého Františka z Assisi z roku 1765. Dalšími zajímavými turistickými cíly ve městě jsou jsou například pomník sklářské pozdvižky, brusírna skla nebo pomník obětem 1. světové války.

Nesmíme opomenout Horní Maxov – horské středisko, které také nabízí velké turistické vyžití. V letním období je zde možné podnikat cyklistické výlety po Jizerských horách. Trasy jsou různých obtížností, proto si přijdou na své jak profesionální cyklisté, tak rodiny s dětmi. V nedalekém Janově nad Nisou je také bobová dráha.

Tato firma je označena jako dobrý kontakt

V ČEM JSME DOBŘÍ

• v okolí se nachází krásná příroda s čistým horským vzduchem
• mnoho turistických cílů – rozhledna Bramberk, rozhledna Slovanka či kostel Navštívení Panny Marie
• možnosti lyžování – sjezdovka U pily dlouhá 300 m
• města Horní Maxov a Jindřichov v okolí také nabízejí vyžití pro turisty