Město Abertamy, okres Karlovy Vary

Malebné město Abertamy se nachází v okrese Karlovy Vary. V současné době ve městečku žije přibližně 1000 obyvatel, jedná se o vysoko položené sídlo a rekreační středisko na hřebenu Krušných hor. V městě se nachází informační středisko, knihovna, naučné stezky i sportovní kluby. Městem prochází několik naučných turistických tras.

Město Abertamy – kandidát na zápis UNESCO

Abertamy leží v Krušných horách přibližně 25 km severně od Karlových Varů. Město v minulosti založili horníci, kteří hledali stříbro pro mincovnu hraběte Šlika. První zmínka o obci pochází až ze 16. století. Za zmínku stojí také pověst o vzniku názvu města. Podle ní místní obyvatel stavěl hráz a kolemjdoucí německy mluvící šlechtic se ho zeptat, co to buduje. On odpověděl „Přece hráz!“, což se v němčině řekne Aber Damm, které se blíží názvu Abertamy.

Abertamy jsou známé také výrobou rukavic, která zde započala již v 19. století a probíhá dodnes. Město je kandidátem na zápis do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Sportovní příležitosti a občanské zázemí

Přímo v obci se nachází lyžařský vlek a v okolí jsou ideální terény pro běžkaře s možností napojení na Krušnohorskou magistrálu. Turisté navštěvují město i během letních měsíců, k dispozici jsou tenisové kurty a pestré možnosti pěších výletů k zajímavostem v okolí. Obec má dobré autobusové spojení s Ostrovem, Karlovými Vary i Potůčky, kde se nachází přechod do Německa pro pěší, auta i vlak.

Na Božím daru se pak nachází přechod pro automobily i pěší. Místní obyvatelé i turisté najdou ve městě Abertamy dostatečnou síť obchodů s potravinářským i průmyslovým zbožím. Lyžaři mají možnost nechat si opravit své vybavení v místním ski servisu.