Město České Velenice v jižních Čechách

České Velenice jsou malebným městem v jižních Čechách s přibližně 3,5 tisíci obyvateli. Nejjižnější město Třeboňska leží na hranicích s Rakouskem a vzniklo až počátkem 20. století spojením tří obcí. Město nabízí kulturní a sportovní vyžití pro místní i příchozí turisty.  České Velenice provozují zdravotní středisko, střední školu nebo domov pro seniory.

České Velenice – jihočeské město na hranicích s Rakouskem

V průběhu minulého století byly České Velenice několikrát připojeny k Německu a následně znovu osídlovány českými obyvateli. Po druhé světové válce bylo vystaveno takřka zcela nové město. Dnes se České Velenice pyšní nově zrekonstruovanými budovami, udržovanými ulicemi a bohatou zelení.

Rodiště malíře Adolfa Borna i nejstarší trolejbusová trať

I přes krátkou historii města se v něm nachází několik zajímavých pamětihodností. Zajímavostí města je, že se v něm na počátku 20. století nacházel jeden z prvních trolejbusových provozů v Rakousku-Uhersku. Replika původního trolejbusu se dnes nachází v tamním muzeu.

Dominantou města je kostel sv. Anežky z roku 1935. Farní kostel, postavený v moderním stylu, se zachoval i přes bombardování ve válce. Kostel následně sloužil k uložení 1500 obětí náletu. České Velenice jsou také rodištěm významného českého malíře Adolfa Borna, který ilustroval množství dětských knih.

České Velenice: propojení s Rakouskem kulturou i cyklostezkami

Město každý měsíc vydává svůj vlastní Českovelenický zpravodaj, provozuje knihovnu, muzeum a galerii. V Českých Velenicích se nachází také informační centrum a kulturní dům Beseda, kde se koná množství společenských a kulturních akcí. Pro sportovní vyžití jsou kolem města kilometry upravovaných cyklostezek po třeboňských rybnících nebo do Rakouska na rozhledny.

V současnosti město spolupracuje i s obcemi v přilehlém Rakousku. V roce 1990 byla založena společná česko-rakouská průmyslová zóna. V bývalé budově kina dnes působí také česko-rakouské komunitní centrum Fenix.

Informační centrum

Tato firma je označena jako dobrý kontakt

V ČEM JSME DOBŘÍ

  • pohraniční město s bohatou historií z 20. století
  • pravidelný měsíčník Českovelenický zpravodaj
  • česko-rakouské komunitní centrum Fenix
  • rodiště Adolfa Borna
  • udržované, zelené město s bohatým programem pro všechny generace