Město Mirovice, okres Písek

Přibližně 30 kilometrů severozápadně od okresního města Písek se nachází malebné městečko Mirovice, ve kterém žije v současné době přibližně 1600 obyvatel. Historické centrum města je od roku 2003 považováno za městskou památkovou zónu. Obyvatelé si chválí dobrou občanskou vybavenost, město Mirovice navštěvují také turisté, kteří se chtějí podívat na historické památky a přírodní zajímavosti.

Mirovice – pozoruhodné zemědělské městečko

Mirovice je malé zemědělské město, které bylo v minulosti známé pro průmyslovou výrobu. Po revoluci však došlo k jejímu ukončení, uzavřena byla například pobočka Tesly či Jitexu, rozpadla se i Hamira a státní statek. Tyto změny ale ekonomiku města Mirovice neohrozily na dlouho, v současné době je město známé svou zemědělskou produkcí.

Jedná se také o oblíbený cíl mnoha turistů. V historickém jádru se nachází řada cukráren, restaurací i hospůdek, ve kterých se při návštěvě města občerstvíte. V Mirovicích se nachází také škola, školka, knihovna, kino, lékárna či lékařské ordinace. Město a různé spolky se podílí také na kulturním životě a pořádají spoustu společenských akcí.

Historické památky a zajímavá místa

Při návštěvě města Mirovice si nenechte ujít řadu historických památek, na které můžete narazit. Na náměstí je k vidění morový sloup z 18. století. Město je rodištěm dnes už pozapomenutého básníka Antonína Klášterského, což připomíná bronzová pamětní deska na jeho rodném domě č. 77.

Na okraji města se nachází husitský kostel, který v roce 2015 vyhořel, v současné době však probíhají jeho opravy. Za zmínku stojí i přírodní pozoruhodnosti spojené s městem. Mirovice leží z pohledu geologie na tzv. mirovickém ostrově. Nachází se zde opuštěné mramorové lomy, ve kterých žije řada vzácných a chráněných živočichů.