Město Ralsko: rozlohou čtvrtá největší obec v ČR, okres Česká Lípa

Město Ralsko se nachází na jihovýchodě okresu Česká Lípa. S rozlohou 171 km² se jedná o čtvrté největší město v republice hned po Praze, Brně a Ostravě. Jedná se o město s novodobou historií, které vzniklo teprve v roce 1992. Jádrem novodobé obce se stalo bývalé město Kuřívody. Ralsko se nachází na území bývalého vojenského výcvikového prostoru, který byl opuštěn sovětskou armádou. Ve městě žije v současné době přibližně 2100 obyvatel.

Novodobá historie města Ralsko

Dnešní město Ralsko bylo založeno teprve v roce 1992. Tehdy došlo ke sloučení 9 osad, které se nacházely na území bývalého vojenské výcvikového území. Status města byl Ralsku udělen v roce 2006. Městský úřad se nachází v části Kuřívody, která byla založena už ve 13. století.

Ralsko leží v okrese Česká Lípa a patří do Libereckého kraje. Leží v nadmořské výšce 331 metrů nad mořem a je obklopeno rozlehlými lesy. Do lesů byl po řadu let vzhledem k vojenskému území omezený přístup, proto patří mezi nejzachovalejší na Liberecku.

Zajímavosti a památky

Město Ralsko se pyšní nádhernou přírodou, ale také bohatou historií a řadou lákavých turistických cílů. Do města přijíždějí také příznivci koupání, rybaření, horolezectví, houbaření či turistiky. V obci se nachází zámek Kuřívody, bývalá tvrz, kostely, pomníčky padlým vojákům či expozice připomínající velké množství nalezené munice v lesích. Vzhledem ke své minulosti stojí město za návštěvu a svým historickým příběhem nadchne i vás. Vydejte se do rozlohou čtvrtého největšího města v ČR a poznejte jeho kouzlo.