Obec Hevlín: turisticky oblíbená vesnice v okrese Znojmo

Obec Hevlín se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. V obci žije v současné době přibližně 1400 obyvatel a vyniká dobrou občanskou vybaveností. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1282. Těží se zde cihlářská hlína a nedaleko se nachází i moderní cihelna Heluz. Obec i její okolí je oblíbené mezi turisty, nachází se zde řada kulturních a historických památek.

Občanská vybavenost v obci Hevlín

Obec Hevlín je velmi dobře vybavena pro pohodlný život svých v obyvatel. Pro ty je k dispozici mateřská i základní škola, lékárna, lékaři, obecní knihovna, sportovní hřiště i tělocvična. V obci se nachází také řada obchůdků, které jsou navštěvovány jak místními, tak turisty.

V obci se těží cihlářská hlína, severovýchodně od obce se nachází hliniště a cihelna Heluz. Probíhá zde také zemědělská výroba. V obci Hevlín se nachází také přeshraniční informační centrum, které bylo otevřeno v roce 2007. Centrum poskytuje informace v českém a německém jazyce. V prodeji jsou zde turistické známky, nálepky, magnetky i mapy pro cyklisty.

Kulturní a turistické vyžití v obci

Obec Hevlín je oblíbená mezi českými i rakouskými turisty. V obci se nachází celá řada zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Zmiňme napříklak linii lehkého opevnění s těžkým objektem MJ-S 16, kostel Nanebevzetí Panny Marie, boží muka, secesní výpravní budovu nádraží či přírodní památku Hevlínské jezero. V okolí se nachází řada cykloturistických tras včetně oblíbené trasy Brno-Vídeň. Obec vyniká i bohatým kulturním životem, v minulosti například proběhlo Česko-Rakouské setkání Hevlínů.