Obec Hobšovice: vesnice s řadou chráněných památek, okr. Kladno

Přibližně 8 km jihozápadně od města Slaný a 11 km jihovýchodně od města Kralupy nad Vltavou se nachází malebná obec Hobšovice. Spadá do okresu Kladno a do Středočeského kraje. V současné době žije v obci přibližně 370 obyvatel. Vůbec první písemná zmínka o vesnici pochází již z roku 1185. Obec má dvě místní části, a to Skůry a Křovice. Hobšovicemi protéká Bakovský potok, místní částí Skůry pak Zlonický potok.

O obci Hobšovice

Obec Hobšovice leží v nadmořské výšce od 195 do 225 metrů. Jedná se o řepařskou oblast se specializací na pěstování jarního ječmene. Všechny tři zmiňované vesnice spadající pod obec Hobšovice se nachází v nejteplejším a nejsušším území v republice. Území obce patří do České křídové tabule. Nachází se zde pískovce, prachovce a opuky. Na Bakovském potoce najdete Hobšovický rybník a za ním Mokřiny u Běřovic, které jsou chráněným územím a významnou přírodní památkou.

Okolí obce Hobšovice ocení všichni příznivci krásné přírody. Krajinné prostředí má vysokou estetickou hodnotu, a to zejména díky nádherným výhledům na panoramata Českého středohoří. V obci hospodaří 5 soukromých rolníků, dále se zde nachází truhlářství, pokrývačství, zednická firma a kovoobráběčská firma. Ve vsi najdete také nově zrekonstruované dětské hřiště, dřevěný altán či obchod s potravinami.

Zajímavé památky v obci

Přímo v obci Hobšovice se nachází hned několik významných památek, které při cestách po okrese Kladno stojí za navštívení. Zmiňme zejména kostel svatého Václava se hřbitovem a márnicí, který je památkově chráněný. Mezi další chráněné objekty patří kolna se sušárnou ovoce a pozdně barokní podstavec se sochou Zmrtvýchvstání Krista. V obci se nachází také empírová budova fary, ve které v roce 1836 přenocoval Karel Hynek Mácha při cestě do Litoměřic. Zmiňme dále pomník padlých, naučnou stezku či muzeum historických vozidel místního občana V. Bečváře.