Obec Hrusice: rodná obec národního umělce Josefa Lady

Obec Hrusice leží ve středních Čechách 11 kilometrů od Říčan. V Hrusicích žije v současné době přibližně 830 obyvatel. Vesnice Hrusice je rodnou obcí národního umělce Josefa Lady, který svou inspiraci čerpal právě z tohoto regionu. Nejstarší zmínka o vsi pochází již z roku 1205. V obci se nachází řada zajímavých památek, celý region je také protkán hustou sítí turistických tras, a tak je oblíbeným turistickým cílem.

Kraj Josefa Lady

Obec Hrusice a přilehlé okolí je známé jako Ladův kraj. Právě obec Hrusice je rodným místem tohoto národního umělce a zachovává si svou poezii. V Hrusicích najdete Památník Josefa Lady, ve kterém je představena jeho tvorba a život. Na návsi se nachází hospoda U Sejků, ve kterém se odehrála známá rvačka ze slavného obrazu J. Lady. Na obecním úřadě je nainstalovaná expozice modelů hrusických chaloupek. Pokud se chcete dozvědět více informací o tomto významném českém spisovateli a malíři a nasát jedinečnou atmosféru Ladova kraje, obec Hrusice rozhodně navštivte.

Zajímavé památky v obci Hrusice

Přímo v obci Hrusice se nachází řada památek a zajímavých míst, které rozhodně stojí navštívení. Už jsme zmínili Památník Josefa Lady, který byl původně umělcovou vilou. Za zmínku rozhodně stojí původně románský kostel svatého Václava, který vyniká unikátním ústupkovým obloukem z červeného pískovce. Najdeme zde také pomník Josefa Lady z roku 1998 či památnou lípu, která byla zasazena už v roce 1777.

Turistické cíle v okolí

Celá oblast je protkaná hustou sítí turistických a cykloturistických tras. Pravidelně se zde pořádají již tradiční pochody, například Pochod pytláckými roklemi či Pochod okolo hvězdárny. Přes turisticky významné cíle vedou cyklotrasy o celkové délce 150 km. Při návštěvě Hrusic si nenechte ujít ani zajímavé okolní obce a města. V Říčanech a Senohrabech najdete zříceniny středověkých hradů, na kopci Žalov nad obcí Ondřejov stojí Ondřejovská hvězdárna. V secesních prostorách je umístěno muzeum hvězdářských přístrojů a fotografií. V Mnichovicích se pak nachází kostel Narození Panny Marie, který založil ve 12. století mnich ze Sázavského kláštera.

Tato firma je označena jako dobrý kontakt

V ČEM JSME DOBŘÍ

• Památník Josefa Lady a další související objekty
• Hustá turistická a cykloturistická síť
• Zajímavé turistické cíle v obci i okolí
• Krásná příroda láká ročně mnoho turistů