Obec Ouběnice: obec složená ze tří osad, okres Příbram

Přibližně 12 km od Příbrami a 8 km od Dobříše se nachází malebná obec Ouběnice, ve které v současné době žije přibližně 250 stálých obyvatel. Obec se skládá ze tří osad, které náleží do dvou katastrálních území. První historické zmínky o vsi se datují do 14. století. V 70. letech byla obec proslulá pořádání závodů v sidecrossu. Dnes patří mezi malé moderně vybavené obce s dostupnou občanskou vybaveností a pestrým kulturním životem.

Obec Ouběnice je složená ze tří osad

Katastr obce je rozdělen na dvě části, a to na Ouběnice u Dobříše, kde se nachází Ouběnice a osada Chaloupky, a na Ostrov u Ouběnic. Ouběnice jsou od Chaloupek odděleny říčkou Kocába. První historické zmínky o obci Ouběnice se datují ke 14. století. V té době byla obec sídlem vladyků z Úběnic, ti zde vládli 200 let.

Nedaleko Chaloupek stávalo na návrší podle dochovaných nálezů keltské hradiště. Do obce vedou silnice třetí třídy, v provozuje je místní autobusová doprava. Z obce se snadno dostanete do větších okolních měst, tedy do Příbrami i Dobříše.

Zajímavá místa a turistika

Obec Ouběnice byla známá především v 70. letech minulého století. Tehdy se totiž v obci pořádaly vrcholné soutěže v sidecrossu a motocrossu. V současné době je činnost obnovena a pořádají se zde setkání motorkářů i závody v trialu. Mezi Ouběnicemi a Chaloupkami se nachází jelení farma Martina Kozohorského, kterou tvoří 20členné stádo. Osadou Chaloupky prochází modře značená turistická cesta, která vás provede po všech zajímavých místech po okolí.