Obec Píšťany: malebná vesnice vzdálená 7 km od Litoměřic

Přibližně 7 km od okresního města Litoměřice se nachází malá vesnice Píšťany, ve které v současné době žije přibližně 200 stálých obyvatel. Obec Píšťany leží mezi tokem řeky Labe a Žernoseckým jezerem. I přes nevelkou rozlohu má co nabídnout jak obyvatelům, tak turistům. Vesnice vyniká bohatou historií, dobrou dopravní dostupností i kulturním a sportovním vyžitím v obci i okolí.

Historie Píšťan sahá až do 11. století

Píšťany patří mezi obce s bohatou historií. Vůbec první písemná zmínka pochází z roku 1057. Na konci 14. století se vesnice dostala do držení pánům z Ronova, kteří v ní vybudovali tvrz. Během husitských válek se držení majetku mnohokrát změnilo a Píšťany se rozdrobily mezi několika vlastníků. V roce 1543 se pak jako celek dostaly do vlastnictví města Litoměřice.

Zajímavá je také etymologie jména obca. Pišťany totiž souvisí s pískem, jméno vyjadřuje vyjadřuje ves, v níž žijí obyvatelé písčitého místa. To koresponduje s polohou obci. V minulosti zde byl ve velké míře těžen kvalitní písek. I proto dnes leží Píšťany na břehu velkého jezera.

Turistika a kulturní akce

I přes malou rozlohu je obec oblíbená i mezi turisty. Ti totiž mohou využít přívozu Lovosice k překonání řeky Labe a plout na lodi Tramín. Loď jezdí od května každý den vždy od 8:00 do 20:00 hodin a disponuje kapacitou 12 osob. V obci se nachází také víceúčelové sportovní a dětské hřiště, které slouží k nejrůznějším sportovním aktivitám. V průběhu roku se v obci Píšťany koná řada akcí, například dětské dny nebo vánoční besídky.

Zajímavá místa v okolí

 V okolí obce Píšťany se nachází řada zajímavých míst, které byste si při návštěvě okresu Litoměřice rozhodně neměli nechat ujít. V nedalekých Lovosicích se nachází například oblíbená rozhledna U Zámečku. Zvláštní atmosféru mají zříceniny hradů Oparno či Košťálov. V okresním městě Litoměřice pak můžete navštívit hrad, minipivovar, katovnu nebo zajímavé kostely.

Tato firma je označena jako dobrý kontakt

V ČEM JSME DOBŘÍ

  • Dobrá dopravní dostupnost do Litoměřic a okolních obcí
  • V provozu přístaviště s možností převozu lodí přes Labe
  • Bohatá historie obce Píšťany sahá až do 11. století
  • Zajímavá místa v obci i přilehlém okolí