Obec Rašín, okres Jičín

Malebná obec Rašín leží v okrese Jičín a nachází se přibližně 6 km od turisticky oblíbeného města Hořice. Obec leží ve výšce 288 metrů nad mořem jižně pod svahem pohoří Chlum při železniční trati ve směru Turnov-Hradec Králové. Reliéf okolní krajiny je mírně zvlněný a vyznačuje se velmi kvalitní zemědělskou půdou. V současné době žije v obci Rašín přes 90 obyvatel.

Obec Rašín – místo vhodné pro zemědělství i rekreaci

V minulosti byla obec obklopena rozsáhlým lesem, který na východní straně sahal až k obcím Hněvčeves a Cerekvice nad Bystřicí. V současné době je však obec obklopená z největší části poli, které jsou díky kvalitní půdě využívány k zemědělství. Po celou známou historii se na okolních polích pěstují stejné plodiny – cukrová řepa, obilí, brambory a kukuřice.

V minulosti byla obec Rašín známá pro chov koní, později se stala typickým sídlem malorolníků. V současné době sídlí v obci Rašín (okres Jičín) řada drobných živnostníků a zemědělců, přičemž zemědělství již není převládajícím předmětem obživy. Značná část obytných domů v obci je také využívána k rekreaci. Vesnice se pyšní bohatým kulturním životem, konají se zde kulturní a společenské akce a činný je také Spolek majitelů lesa.

Zajímavá místa v okolí obce Rašín

Pokud obec Rašín v budoucnu navštívíte, vydejte se na vyhlášenou přírodní památku Kazatelna. Jejím účelem je ochrana xerotermního lesa s výskytem ohrožených druhů rostlin. Nedaleko obce se nachází také město Hořice, které je známé výrobou hořických trubiček. Pokud do města Hořice zavítáte, navštivte jednoho z mnoha výrobců tradičních trubiček. V městě je také řada historických památek, které stojí za návštěvu. Za zmínku stojí například Mariánský sloup, galerie kamenných plastik, kostely či synagoga. Krajské město Jičín je od obce vzdálené přibližně 30 km.