Obec Rohle: malebná vesnice v údolí potoka Rohelnice

V údolí potoka Rohelnice mezi vrchy Bradlo a Bílý kámen se rozprostírá vesnice Rohle, ve které v současné době žije přibližně 640 obyvatel. Obec Rohle se nachází v okrese Šumperk (Olomoucký kraj) a vyniká dobrou občanskou vybaveností i několika zajímavými památkami, které stojí za navštívení.

První písemná zmínka o obci pochází ze 14. století

Obec Rohle zaujme svou bohatou historií, která sahá až do první poloviny 14. století. Vůbec první písemná zmínka o obci pochází z roku 1344. Část obce původně patřila k Zábřehu, druhá pak k hradu Brníčko. Ke spojení došlo v první polovině 15. století, o které se postaral rod Tunklů. Spojením se obec Rohle dostala do zábřežského panství, ke kterému patřila až do roku 1848. V roce 1976 pak byly k obci připojeny i Janoslavice a Nedvězí.

Obec Rohle vyniká dobrou občanskou vybaveností

Obec Rohle v okrese Šumperk vyniká dobrou občanskou vybaveností, dopravní dostupností i pestrým kulturním a společenským životem. V obci se nachází obecní knihovna, která je však v současné době v rámci rekonstrukce Obecního úřadu Rohle uzavřena. V obci se nachází také Základní škola a Mateřská škola Rohle. V obci je k dispozici obchod s potravinami, ordinace praktického lékaře či pobočka České pošty.

Za zmínku stojí také spolky a sdružení, které se podílí na rozvoji sportovního a kulturního dění v obci. Patří mezi ně spolek rybářů, myslivecké sdružení, sbor dobrovolných hasičů, ženský pěvecký sbor Rohelské Radušky a dechovka Rohelanka.

Zajímavé památky v obci Rohle

Pokud obec Rohle navštívíte, nenechte si ujít některé zajímavé památky, které se zde nachází. Dominantou obce je klasicistní kostel sv. Martina, který byl postaven na počátku 19. století. Rohelský kostel má 3 zvony, nejstarší přitom pochází z roku 1540. Mezi další historické skvosty patří například socha sv. Floriána, sousoší Kalvárie či sloup se sousoším Nejsvětější Trojice. Nachází se zde také venkovská usedlost čp. 6 – ojedinělý lidový dům z první poloviny 19. století, který je kulturní památkou.

Tato firma je označena jako dobrý kontakt

V ČEM JSME DOBŘÍ

• Malebná vesnice v okrese Šumperk
• Dobrá občanská vybavenost – pošta, ZŠ i MŠ, praktický lékař
• Aktivní sportovní a kulturní činnost místních spolků
• Kostel, sochy a další zajímavé historické památky v obci