Obec Temešvár, okres Písek

Temešvár, to není jen známé město v západní části Rumunska, ale také malá malebná obec nacházející se v okresu Písek. Obec Temešvár se nachází na státní silnici z Písku do Tábora a leží těsně před Podolský mostem na levém břehu Vltavy. V obci žije pouhých 125 obyvatel, přesto se pyšní bohatým občanským životem a také řadou historických a kulturních památek, které stojí za navštívení.

Obec Temešvár – malá vesnice se zajímavou historií

Na první pohled je obec Temešvár nenápadná, při bližším zkoumání ale zaujme svou historií a turistickými cíli, které se v blízkosti obce nachází. Název Temešvár je vůbec poprvé zmiňován v matriční knize z roku 1737. Obec je mnohem starší, dříve se ale jmenovala Nová Ves. Nápadná podobnost s rumunským Temešvárem ale není náhodná.

Obec byla po městě v Rumunsku, kde rakousko-uherská vojska porazila tureckou armádu, pojmenována záměrně. Obec Temešvár je pak významná právě tím, že přes ni vede silnice 1. třídy, které spojuje Písek a Tábor. Na březích řeky Vltavy se nachází řada rekreačních zařízení, která pod obec spadají.

Podolský most a další turistické cíle

Obec Temešvár je známá především Podolským mostem, který vyrostl v sousedství starého řetězového mostu v průběhu válečných let. Na různých architektonických výstavách byl mnohokrát oceněn, a to i v Paříži, kde byl označen jako Krásný most Evropy. V obci se nachází i další památky, například novogotická kaple nebo tzv. Starý kříž.

Turisticky vyhledávaná je přehradní nádrž, na které je možné provozovat různé druhy vodních sportů. Nádrž je oblíbená také mezi rybáři, kteří zde loví cejny, sumce, kapry či úhoře.