Obec Želkovice: vesnice obklopená Českým středohořím, okres Louny

V západních Čechách v okrese Louny se nachází malebná obec Želkovice, ve které v současné době žije necelých 100 obyvatel. I přes nevelkou rozlohu se pyšní bohatou historií, která sahá až do roku 1237. Díky tomu se v obci nachází také řada historických objektů, dochovaly se i záznamy o majetku Šebestiána z Želkovic. Obec Želkovice se nachází v okolí řady turisticky vyhledávaných míst a je obklopena krásným Českým středohořím.

Obec Želkovice – malebná obec s bohatou historií

Obec Želkovice leží na celkové výměře 228 hektarů. Počet obyvatel v průběhu let mírně klesá a dnes se pohybuje na počtu necelé stovky. Obec je udržovaná a pyšní se rodinnou atmosférou. Je obklopena Českým středohořím a od města Most je vzdálená přibližně 20 km. Obecní úřad je pro obyvatelé k dispozici vždy v pondělky mezi 18. a 19. hodinou. Vesnice je dobře dostupná do okolních vesnic i měst, obyvatelé Želkovic tak mohou využívat veškeré potřebné služby občanské vybavenosti.

Zajímavá turistická místa v okruhu 20 kilometrů

V okruhu 20 kilometrů od obce Želkovice se nachází řada turisticky vyhledávaných míst. Okolí nabízí řadu pamětihodností i kulturního a sportovního vyžití. Oblíbené jsou například rozhledny Stříbrník a Milešovka. Pokud navštívíte obec Želkovice, nenechte si ujít ani 20 km vzdálená města Litoměřice či Most. V Litoměřicích najdete například židovské památky či bývalý gotický hrad. Část života zde prožil také Karel Hynek Mácha, který má ve městě své pamětní místo.

Románský kostel jako dominanta obce Želkovic

Za poznáním a historickými památkami ale nemusíte jezdit do okolních obcí a měst. Velkou pamětihodnost najdete i přímo v obci Želkovice. Je jí románský kostel sv. Petra a Pavla, který stojí na návrší obce. Kostel je tvořen románskou rotundou ze 13. století, ke které byla v roce 1852 přistavena novorománská loď. Díky své poloze na kopci je kostel viditelný i z dálky.

Tato firma je označena jako dobrý kontakt

V ČEM JSME DOBŘÍ

  • Malebná obec s historií sahající do 13. století
  • Dominanta obce – románský kostel sv. Petra a Pavla
  • Řada turisticky vyhledávaných cílů v okolí – rozhledny i města
  • Udržovaná živá obec s přátelskou atmosférou