Dovolená v karavanu – 1. díl: Odpovědi na nejčastější otázky


karavan

Každý rok vyráží na dovolenou v karavanech stále více rodin. Pocit volnosti, cenová dostupnost pronájmu i vysoký komfort moderních obytných vozů jsou hlavními důvody, proč jsou karavany stále populárnější. Neustále roste i počet půjčoven karavanů, díky čemuž si dovolenou v obytném voze může užít opravdu každý. Nemusíte utrácet miliony za luxusní obytné vozy, jednoduše si jej půjčíte na týden a po dovolené ho zase vrátíte. Přinášíme vám článek, ve kterém se dozvíte vše, co jste o cestování v karavanech chtěli vědět.

Dovolená v karavanu – 6 nejčastějších otázek

Se stále větším zájmem o dovolenou v karavanu roste i množství nezodpovězených otázek. Obzvláště teď, během léta, nám do redakce přichází cel řada dotazů týkajících se právě problematiky obytných vozů. Rozhodli jsme se vybrat šest nejčastějších základních otázek, na které se ptáte.

Právě neznalost a obavy z neznámého jsou hlavním důvodem, proč se nakonec spousta z vás pro pronájem karavanu nerozhodne. Věříme, že vám pomůžeme překonat bariéru a třeba už příští měsíc vyrazíte s celou rodinou na nezapomenutelnou cestu.

Před cestou do ciziny si zjistěte odlišnosti v pravidlech

1. Jaký řidičský průkaz potřebuji pro řízení karavanu?

Výrobci obytných vozů a přípojných obytných zařízení vyrábí nejrůznější typy, naprostá většina je ale navržena tak, aby ji mohl řídit kdokoliv řidičským průkazem skupiny B. To znamená, že pokud máte řidičský průkaz na osobní automobil, bez obav můžete řídit karavan s hmotností do 3,5 tuny s nejvýše 8 místy k sezení. S řidičským průkazem skupiny B můžete řídit i osobní automobil s přípojným zařízením tak, aby součet maximálních hmotností auta a přívěsu nepřesáhl dohromady zmiňovanou hmotnost 3,5 tuny. Je pak jen na vás, půjčíte-li si moderní obytný vůz, nebo jen přípojný karavan, který povezete za svým automobilem.

2. Jsme čtyřčlenná rodina a máme malé děti. Je pro nás dovolená v karavanu vhodná?

Moderní obytné vozy obsahují veškeré potřebné vybavení včetně toalety, sprchového koutu či kuchyňky. Podle zkušeností jiných cestovatelů není dovolená v karavanu s malými dětmi žádný problém, právě naopak. Karavan přináší celé rodině skvělé zázemí, tempo si určíte sami a můžete kdykoliv zastavit. Na rozdíl od osobních automobilů si můžete kdykoliv pohodlně odpočinout a nabrat síly. Je důležité, aby si děti dovolenou i cestu samotnou užívaly. Každý je jiný, proto se se svými dětmi o jejich představě společné dovolené poraďte a najděte řešení, se kterým budete spokojení všichni.

Obytný vůz

Cestování v karavanu jako životní styl.

3. Letos s manželkou oslavíme 60. narozeniny a přemýšlíme nad pořízením karavanu. Je obytný vůz vhodný i pro starší osoby?

Cestování v karavanu rozhodně není určené jen pro mladé lidi. Právě díky vysokému komfortu moderních karavanů je dovolená tohoto typu vhodná i pro starší osoby. Své řidičské zkušenosti a energii musíte zvážit sami, ovšem opět díky možnosti častých přestávek, střídání lokalit a dobrému vybavení včetně sociálního zařízení nejsou problémy časté. Stále více českých seniorů si pořizuje hezké obytné vozy a vyráží na dovolenou po republice, ale i do zahraničí.

4. Můžu s karavanem parkovat kdekoliv?

Bohužel, už řadu let není možné kempovat kdekoliv se vám zlíbí. Obytných vozů navíc každý rok přibývá více a více a s tím souvisí i přísnější regulace. Pokud vyrazíte na dovolenou v karavanu, vždy si předem zjistěte, jaké jsou oficiální podmínky a zákony a také jak ke kempařům reálně přistupují. Ve většině evropských zemí platí zákaz kempování mimo vyhrazená místa. Podle zkušeností cestovatelů ale nebývá problém, pokud na odpočívadle jednu noc přečkáte v karavanu a další den zase vyrazíte na cestu.

Moderní obytný vůz

Moderní karavan zajistí maximální pohodlí.

Zapomeňte ale na posezení ve skládacích křeslech a venkovní vaření. Za těmito činnostmi musíte vyrazit do autokempu. V Rakousku a v Itálii se na parkoviště dokonce instalují speciální závory, aby na ně karavany nemohly. Velké pokuty za nelegální kempování vám hrozí zejména v Chorvatsku. Karavan tak přináší svobodu při cestování, ta ale rozhodně není absolutní.

5. Vyjde mě dovolená v karavanu levně?

Ani v tomto případě vás příliš nepotěšíme, protože cestování v karavanu rozhodně není nejlevnější možností dovolené. Kempování v obytných vozech je životním stylem a přináší pocit volnosti, ve většině případů nikoliv finanční úsporu. Pokud sečtete náklady za pronájem, pohonné hmoty, pobyt v kempech, provozní náklady či dálniční známky, výsledná suma bude jen nepatrně nižší než při pobytu v levnějších ubytovacích zařízení. Samozřejmě vždy záleží na lokalitě. Pro vícečlenné rodiny může být cestování i finančně zajímavé, cena by ale neměla být hlavním důvodem, proč na dovolenou vyrazit právě v karavanu.

Obytný přívěs

I s malým přívěsem si můžete užít dovolenou.

6. Mám si půjčit raději obytné auto, nebo přívěs?

Odpovědět na tuto otázku není vůbec jednoduché. Vždy záleží na vašich preferencích a očekáváních. Pokud nemáte s řízením vozíku či jiného přípojného zařízení zkušenosti, řízení obytného vozu může být snazší. Pronájem obytného přívěsu ale bývá zpravidla levnější než pronájem vozu. Výhoda přívěsu pak spočívá v tom, že jej můžete v kempu zaparkovat a na výlety vyrážet jen s osobním autem. 

Věříme, že vám odpovědi na nejčastější otázky týkající se karavanů a obytných přívěsů pomohly. V dalším díle se zaměříme na bezpečnost a bezpečnostní opatření, která jsou při dovolené v karavanu nezbytná. Nenechte si ujít 2. díl našeho seriálu, ve kterém se zaměřujeme na to, jak se připravit na dovolenou v karavanu.

publikováno: 26. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.