Dračinec: jak na problémy se žloutnutím listů, hnědnutím a vysycháním


jak pěstovat dracény dračince

Dračinec neboli dracéna patří mezi oblíbené a hojně pěstované pokojové rostliny. I když patří k těm méně náročným na pěstování, přesto vás může potrápit různými problémy. Nejčastěji se setkáte se žloutnutím, hnědnutím a sesycháním listů, což zpravidla značí nesprávnou péči o rostlinu. Přinášíme vám přehled nejčastějších chyb při pěstování, které se mohou projevit právě nekvalitním růstem a souvisejícími problémy na listech dračince.

DÁLE NA TÉMA: JAK PĚSTOVAT DRACÉNY

Hnědé skvrnky na listech dracény

Pokud se na vaší dracéně objevily výrazné hnědé skvrny, hledejte problém v nedostatečné zálivce. Jak jsme zmínili v článku o pěstování dračince, rostlina potřebuje stálý přísun vody. Substrát musí být neustále vlhký, ale nezamokřený. Pokud se tedy na listech objevily hnědé skvrny, věnujte pozornost pravidelnému zalévání a rosení listů.

Spodní listy dračince postupně žloutnou

Pokud vám začaly spodní listy rostliny postupně žloutnout a nedochází k rychlému a rapidnímu rozšiřování žluté barvy, nemusíte mít obavy. Proces odumírání starých listů dračince je přirozený. Přibližně po 2 letech začínají starší listy žloutnout, poté zhnědnou a odpadnou.

Výrazné bílé skvrny na listech

Objevily se na některých listech bílé skvrny? Pravděpodobně se jedná o vypálené části způsobené příliš silnými slunečními paprsky. Dracénám svědčí spíše rozptýlené světlo než ostré. V případě, že se na listech objeví bílá místa, přemístěte rostlinu tam, kde nesvítí také ostré slunce. Dospělé listy už nezachráníte, na nových se však bílé skvrny pravděpodobně už neobjeví.

Okraje listů zhnědly a zkroutily se

Dračince pěstované v nesprávných podmínkách poznáte podle toho, že okraje listů začaly hnědnout a kroutit se. Příčinou hnědnutí a kroucení listů je zpravidla nízká teplota. Doporučujeme pěstovat dracén při teplotách kolem 20 °C. V chladnějších místech a částech u okna nebo balkonových dveří se pokles teplot projeví právě kroucením listů.

Špičky listů zhnědly

Dracénám nesvědčí ani suchý vzduch. Máte-li v místnostech příliš suchý vzduch a listy nerosíte ani nesprchujete, špičky listů mohou začít hnědnout nebo žloutnout. Řešení je nasnadě – stačí jen zvýšit intenzitu rosení, případně přemístit rostlinu do místa s vyšší vlhkostí vzduchu.

Dracéna uschla a zvadla

Bohužel se může stát, že dračinec neustojí nevhodné podmínky pěstování a uhyne. Pokud celá rostlina seschne nebo, naopak stonek změkne, dracénu už nezachráníte. Příčiny mohou být různé počínaje přemokřením substrátu přes dlouhodobé vystavení nízkým teplotám po spálení ostrým sluncem. I když dračinec obvykle netrpí na nákazy škůdci, houbami či plísněmi, i takové riziko tu je. Pokud vám dracéna uhyne, nic si z toho nedělejte a poučte se z vlastních chyb. Napodruhé se vám pěstování bezpochyby vydaří.

Přečtěte si další články o pokojových rostlinách:

publikováno: 10. 2. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.