Druhy vánočních stromků: borovice, smrk, jedle a jejich charakteristika


prodej vánočních stromku

Vánoce se každým dnem blíží a s nimi i otázka výběru vánočního stromku, který se stane ozdobou vašeho bydlení a navodí tu správnou atmosféru. Nevíte, jestli se rozhodnout pro borovici, jedli, nebo smrk? Právě pro vás jsme připravili vánoční speciál, ve kterém se zaměříme na jednotlivé druhy dřevin. Přečtěte si, jaké druhy vánočních stromků mohou ozdobit váš interiér a jaké jsou jejich vlastnosti.

Vánoční stromek kupujte s předstihem

Mnozí nechávají nákup vánočního stromku na poslední chvíli a pořizují jej až těsně před Vánoci. Spousta lidí si myslí, že čím později stromek nakoupí, tím déle jim vydrží. Většinou tomu tak ale není. Téměř všechny stromy určené k vánočnímu prodeji se totiž řežou ve stejnou nebo velmi podobnou dobu, a pak se jen uskladňují.

Pozdním nákupem se tak připravíte o možnost výběru a nákup nejčerstvějšího stromku, nakonec pak budete muset vybrat jen z posledních kusů, které na vás zbudou. Vánoční stromek tak pořiďte hned na začátku prosince – právě teď je nejvhodnější doba k nákupu. Pokud zajistíte jeho vhodné uskladnění do Vánoc, vydrží dlouhou dobu. Po nákup seřízněte kmen o cca 2 cm a postavte do nádoby s vodou. Než jej upevníte do stojanu, měl by být umístěn v chladu, ideálně na balkóně, zahradě nebo ve sklepě.

Druhy vánočních stromků a jejich charakteristika

Pokud se k prodejcům vánočních stromků vydáte s dostatečným předstihem, budete mít z čeho vybírat. Už předem byste se však měli rozhodnout, jakému druhu dáte přednost. Oblíbené jsou smrky, borovice i jedle. Liší se vzhledem, velikostí, životností a samozřejmě i cenou.

Čtěte také: vánoční stromek v květináči

Borovice lesní

Borovice lesní patří mezi druhy dřevin, které se běžně vyskytují v českých lesích. Vzhledem k tomu, že se jedná o domácí dřevinu, se jí v našich klimatických podmínkách dobře daří. Lesní borovice je charakteristická pravidelně kuželovitou korunou a výraznými jehlicemi o délce až 8 cm. Jedná se o klasický vánoční strom, který má v našem prostředí tradici. V teple vydrží delší dobu než smrk ztepilý – opadat začne později.

Borovice černá

Oblíbeným druhem vánočních stromků je také borovice černá, která roste zejména v oblastech jižní Evropy. Vyznačuje se výraznou tmavě zelenou barvou a poutavým dekorativním vzhledem. Ve srovnání s naší borovicí lesní má delší jehlice, které mohou být dlouhé až 15 cm. Černá borovice má také hustší a širší korunu a ve velkém prostoru působí honosně. Díky krásnému vzhledu je u nás stále vyhledávanější.

Smrk ztepilý

Smrčky patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější a také cenově nejdostupnější druhy vánočních stromků. Mezi domácí dřeviny patří smrk ztepilý, který je nejlevnější a také nejvyhledávanější. Má zelenou až šedozelenou barvu. Hlavní nevýhoda tohoto druhu je kratší životnost. Při umístění v teplejších prostorách, zejména v okolí topení, začne opadávat velmi brzy.

Smrk stříbrný

Mezi odolnější druhy smrků patří smrk stříbrný (pichlavý), který pochází z oblasti Severní Ameriky. U prodejců narazíte na různé varianty této dřeviny, které se liší barvou. Ta může být tmavě zelená, ale také stříbřitá. Právě podle ní získal smrk své pojmenování. Stromek se vyznačuje ostrými tuhými jehlicemi. Vzhledem k tomu, že píchají, musí být strom umístěn v prostoru, kde nebude překážet. Na rozdíl od smrku ztepilého snáší teplo o poznání lépe a také příliš neopadává.

Jedle kavkazská

Rádi byste si na Vánoce pořídili jedli? Pak u prodejců pravděpodobně narazíte na jedli kavkazskou, která pochází z oblasti Kavkazu a také z Turecka. Vyznačuje se pravidelným vzrůstem a krásnými jehlicemi dlouhými kolem 3 cm. Předností kavkazské jedle je krásná ovocná vůně, která provoní celou domácnost a navodí tu pravou vánoční atmosféru. Patří mezi nejkrásnější vánoční stromky, řadí se však do kategorie těch dražších. Pro svou dekorativnost a životnost je oblíbená nejen u nás, ale po celé Evropě.

Jedle vznešená

Mezi nejluxusnější druhy vánočních stromků patří jedle vznešená, která pochází z Kaskádového pohoří na západě Severní Ameriky. Vyniká nádhernou stavbou a vyznačuje se velkými šiškami. Vzhledem k luxusnímu vzhledu se její větve používají pro výrobu honosných vánočních vazeb a dekorací.

Pro jaký vánoční stromek se nakonec rozhodnete? Budeme rádi, když se nám pochlubíte na našem Facebooku. Přečtěte si také některý z dalších článků se zaměřením na vánoční tematiku:

publikováno: 22. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.