Echinacea na imunitu: přírodní lék na rýmu a nachlazení


echiinacea2

Echinacea nebo také třapatka, je poměrně obyčejná bylinka s neobyčejnými vlastnostmi. Díky mnoha zdravým a tělu prospěšným látkám dokáže v chladnějším počasí hravě zatočit s nachlazením i chřipkou. Echinacea je totiž výborný přírodní lék na posílení imunity.

Echinacea a její léčivé účinky

Echinacea je rostlinka, jejíž květy vypadají jako ježek. Proto také dostala svoje jméno, protože „echinos" znamená v řečtině ježek. Echinacea je léčivá celá, tedy kořeny, květy i nať. Obsahuje v sobě zdraví prospěšné látky:

 • Echinakosid- ničí v těle bakterie, plísně a viry
 • Flavonoid – chrání cévy a dodává jim pružnost
 • Polysacharidy – dodávají našemu tělu energii

Echinacea zatočí s rýmou i záněty

Echinace má v přírodním léčitelství široké uplatnění. Nejenže zvyšuje odolnost těla vůči nemocem, dokáže také hojit rány a léčit záněty. Echinacea na imunitu je vhodná pro:

 • Stimulování imunitního systému
 • Léčení zánětu spojivek
 • Hojení povrchových ran
 • Boj proti bakteriím a virům
 • Ekzémy a další kožní onemocnění
 • Ničení původce infekcí

Echinacea posiluje naši imunitu, a především v zimním období se hojně vyžívá jako prevence rýmy a nachlazení, popřípadě dokáže hravě s nachlazením i chřipkou zatočit. Kořeny echinacei se sbírají na podzim a obsahují v sobě nejvyšší koncentraci zdraví prospěšných látek. Z echinacei si každý doma může snadno připravit čaj z echinacei nebo například tinkturu z echinacei, kterou budete mít při zdravotních potížích alespoň vždy po ruce. Pojďme si ukázat, jak na to.

Léčivé jsou také rýmovník nebo šalvěj

Echinacea na imunitu: Čaj z echinacei

Čaj z echinacei byste měli mít při potížích maximálně třikrát denně a po 14 dnech si dát přestávku. Čaj je nejrychlejší způsob, jak si doma z čerstvých nebo ze sušených částí echinacei vyrobit přírodní lék. 1 čajovou lžíci echinaci zalijeme 250 ml vody a necháme asi 10 minut vyluhovat a poté scedíme čaj přes síto.

Echinacea na imunitu: Tinktura z echinacei

Tinktura z echinacei je výborná k vnitřímu i zevnímu použití, když vás trápí například bolest v krku nebo máte oděrky na těle. Navíc tinkturu z echinacei můžete skladovat až několik let. K výrobě tinktury z echinacei budeme potřebovat:

 • 100 g kořene nebo 120 květů/140 g listů
 • 500 ml čistého 60% alkoholu

A jak na to? Zcela jednoduše. Části echinacei zalijeme alkoholem, protřepeme a necháme v uzavřené nádobě asi 14 dní stát při pokojové teplotě. Po 2 týdnech tinkturu z echinacei jen přefiltrujeme a dáme například od menších lahviček s kapátkem. Lepší je připravovat tinkturu z čerstvé echinacei než ze sušené, protože čerstvá bude obsahovat více látek a bude při léčení účinnější.

publikováno: 20. 11. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.