Epoxidová pryskyřice nachází široké uplatnění


Fotolia_33089192_XS

Epoxidová pryskyřice se osvědčila v mnoha odvětvích průmyslu. Uplatnění nachází jako lepidlo, nátěrová hmota nebo licí pryskyřice, s příměsemi pak vznikají známé lamináty. Vše závisí na způsobu přípravy. Využít ji můžete i vy – v domácnostech nachází uplatnění hlavně jako nátěrová hmota zpevňující povrch, jež je pak odolný i proti vlhkosti. 

Epoxidová pryskyřice je známá přibližně 50 let a za tu dobu se stala velmi používaným materiálem. Natírat s ní můžete prakticky jakýkoliv materiál, který si díky tomu prodlouží životnost – betonem počínaje, plastem konče. Výběr je široký a použití snadné – z epoxidových pryskyřic rozhodně nemusíte mít obavu.

Epoxidová pryskyřice a její vlastnosti

Právě pro své jedinečné vlastnosti se staly výrobky z tohoto materiálu tolik oblíbené. Mají dobře vyvážené mechanické, chemické a elektrické vlastnosti. Navíc mohou být upraveny jako ohnivzdorné nebo dokonce samozhášivé, což se v mnoha oblastech lidského života hodí. Epoxidové pryskyřice nenachází využití jen v průmyslu, ale také v domácnostech. Používané jsou zejména pro exteriéry, a to hlavně pro svou odolnost vůči povětrnostním podmínkám a stárnutí. Prakticky neoddělitelně přilnou k povrchu a po vytvrzení jej stoprocentně chrání. Lze je použít k uzavření vzlínající vlhkosti, k ochraně spárů, jako zpevňující nátěr nebo s nimi zalévat praskliny v betonu.

Epoxidovou pryskyřici také můžete využít při výrobě pracovního stolu, ať už do bytu nebo do dílny. Při jeho použití na přípravu pokrmů je však potřeba vybírat nátěr pozorněji: některé z laciných produktů nemusí být stoprocentně zdravotně nezávadné, proto pečlivě čtěte etikety nebo se raději poraďte s odborným personálem.

Fotolia_42538484_XS

Přísné normy

Epoxidová pryskyřice, stejně jako každá volně dostupná chemikálie, musí splňovat přísné normy, proto se netřeba obávat zásadního vlivu na naše zdraví. Zahrnuje to mimo jiné povinné označení, určitou hranici obsahu chloru, kyselin, dusíku a dalších látek.

Odolné epoxidové podlahy

Kromě drobných úprav se epoxid používá také na celé podlahy. Pokládají se tam, kde by klasický betonový podklad nemusel být dostatečně odolný. Vytváří tenký bezespárový podklad, který je i přesto velmi pevný a hygienicky nezávadný. Odolá solím, olejům nebo agresivním čistícím prostředkům a kyselinám.

Hlavní devízou epoxidových pryskyřic je tak jejich odolnost a téměř nezničitelnost. Proto se používají pro výrobu v leteckém průmyslu a v poslední době mají široké využití i ve sportovním nářadí. V domácnostech najde pak využití v interiérech i exteriérech, zejména v podobě nátěrových hmot a laků, díky nimž prodloužíte životnost podlah, desek a dalších věcí, které často odolávají námaze.

 

publikováno: 29. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.