PR článek

Hypoteční sazby začaly klesat. Kdo a proč hypotéky zlevňuje?


hypotéky

Na mezibankovním trhu klesá cena peněz. Nastává tak ideální doba ke zlevňování hypoték. Jak se ke změně na mezibankovním trhu staví banky? Budou se úrokové sazby u hypotečních úvěrů opět snižovat nebo nás čeká nezastavitelné zdražování?

Česká národní banka koncem roku polevila ve svých krocích, sazby po dlouhé době nechala beze změn. Stagnaci zaznamenal také mezibankovní trh, kde cena peněz koncem roku 2018 výrazně poklesla, v současné době se dostala na úroveň, která panovala v dubnu loňského roku. Pokles sazeb na mezibankovním trhu se začátkem roku 2019 projevil také na hypotečním trhu, i přes mírné zpoždění je ale reakce poměrně rychlá.

Sazby kolem 3 % by se tak nemusely nadále zvyšovat a naopak by mohly začít klesat. To, zda tomu ale skutečně bude tak, je prozatím v rukách komerčních bank. Některé jdou klientům na ruku a aktuální situaci neberou na lehkou váhu, jiné vyčkávají a tvrdého konkurenčního boje se neúčastní.

Banky zlevňují. Některé plošně jiné jen dočasně

Na hypotečním trhu se najdou banky, které nic nenechaly náhodě a velmi rychle začaly na aktuální situaci reagovat. Pro spotřebitele je dobrou zprávou, že většina finančních institucí zlevňuje, což potěší všechny, kteří plánují v nejbližší době hypotéku řešit. Právě teď je tak ten správný čas. Avšak pozor, není zlevňování jako zlevňování. Zatímco některé banky snižují sazby plošně, jiné lákají na omezené akční nabídky.

K plošnému snížení sazeb přistoupila například UniCredit Bank, k dočasnému snížení přistoupily Hypoteční banka, mBank nebo MONETA Money Bank. Před sjednáním hypotéky si proto nestačí propočítat náklady na úvěr s nabízenou sazbou, zapotřebí je zohlednit i případné zdražování. Ke správným výpočtům vám pomůže nejen bankovní poradce, ale také online kalkulačka, která vám napoví, kolik za půjčku skutečně zaplatíte.

Za nižšími sazbami stojí i tvrdý konkurenční boj

Kromě banky rozhoduje o sazbě také výše hypotéky. Budete-li mít zájem o úvěr s LTV do 70 %, pak vás jistě potěší, že v lednu průměrná nabídková sazba těchto hypotečních úvěrů klesla o 5 setin procentního bodu, obdobná situace panuje také u hypoték s LTV do 80 %. Naopak půjčky nad 80 % LTV zaznamenaly mírné zdražení.

Většina bank se ke zlevňování hypoték uchýlila kvůli tvrdé konkurenci, ta je v současné době na hypotečním trhu poměrně vysoká. Není tak divu, že řada bank využila situace a ihned se pustila do boje o nové zákazníky, kteří na nižší sazby slyší. Obdobný trend by měl následovat i v únoru, pokud nedojde k zásadním změnám, co se vývoje ceny peněz na mezibankovním trhu týká. Je tedy velmi pravděpodobné, že se ke zlevňování přidají brzy i ostatní banky, které prozatím ještě stále vyčkávají.

publikováno: 18. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.