I malá chata dokáže poskytnout dostatečný komfort


Fotolia_55723388_XS

Chaty nejsou vždy prostornými domky, v nichž ubytujete bez problémů půl rodiny na celý víkend. Častěji se lze setkat s tím, že jsou to obydlí, kde je třeba se přizpůsobit malému prostoru a značně se uskromnit.Ale i to bývá cílem jejich využívání: na chvíli si odpočinout od všech moderních vymožeností, které nás dnes už doslova pronásledují. I malé chaty však mohou poskytovat dostatečný komfort pro dlouhou dovolenou.

Rekonstrukce a úpravy chat mají svá specifika. Málokdo chce totiž investovat velké peníze tam, kde zase až tolik času netráví. Proto to chce nápady, tvořivost a nadšení. Jen tak se i z malé chaty stane ráj na zemi.

Malá chata: Chytré využití toho, co je k dispozici

Není potřeba plýtvat místem, abychom se cítili příjemně. Chybějící metry čtvereční dokáže nahradit správná organizace prostoru, k čemuž pomůže multifunční nábytek. Nikam jinam se nehodí tolik, jak právě do malých místností na chatě. Jeho kouzlo spočívá v tom, že několika nenáročnými úkony se z něj staně zcela jiný kus nábytku.

Nejčastěji se tohoto triku využívá při přeměně stolu na postel, kdy se část na spaní sklápí právě přes desku stolu.
Volně stojící stůl pak pořiďte takový, jenž se dá používat i venku (třeba při opékání a větších rodinných oběděch). Skvělé je, pokud jej lze přídavným panelem snadno zvětšit. K němu se pak hodí skládací židle, jenž v interiéru nezaberou příliš místa.

Prostor chaty využívejte od podlahy až po strop. Málo používané věci umístěte na police a do skříněk těsně pod strop; v kuchyni využijte vysokých úzkých regálů, které navíc opticky zvětší celkový prostor. Vybavte se dostatečným množstvím dekorativních krabic, do nichž umístíte věci, jenž by jinak působily jako nepořádek. 

 

Jak správně zařídit chatuchata

  • přírodní materiály: odjezd na chatu znamená cestu do náruče přirody. Proto volte materiály, které z ní pochází. Na nábytek dřevo, na textilie len. A barvami šetřete a volte uklidňující odstíny.
  • žádné zbytečnosti: chata není skladiště, proto co nepotřebujete zbytečně neschovávejte.
  • dekorace, k nimž máte vztah: našli jste v lese zajímavý samorost? Skvěle oživí terasu nebo předzahrádku. Máte oblíbené hrníčky, i když každý jiný? Nevadí! K věcem je důležité mít vztah, nic neříkající dekorace víkend nezpříjemní...
  • dejte si záležet na pohodlí: přeci jen se jedná o místo k odpočinku, takže by tak mělo být i zařízeno. Když někde uberete, jinde přidejte. Pro maximálně pohodlné křeslo pro odpolední relax se místo jistě najde.
     

Malá chata a sprcha? Jde to!

Řešení je jedonduché: letní sprcha venku. Malé chaty většinou nedisponují sprchou nebo dokonce koupelnou. Proč se ale v létě omezovat? K chatě „přilepte" vysokou dřevěnou zástěnu (z latí ji dokáže stlouct každý zručnější jedinec) a v teplých dnech se oplachujte venku. Využít můžete buď solární sprchu nebo ohřev voody přímo uvnitř chaty (např. prostřednictvím lázeňských kamen).

Malé chaty většinou slouží jen k víkendovým pobytům, a tak není třeba velké zařizování. Když už ale něco pořizujete, vždy dbejte na pohodlí, které je pro relaxaci tak důležité. A nezapomínejte, že vše je o přistupu: pokud se budete chtít cítit pohodlně, pak to zvládnete i ve velmi skromých podmínkách.

publikováno: 27. 4. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.