Industriální styl: Originální bydlení nejen pro bohémy


Industriální styl (1)

Industriálnímu stylu je často vyčítána jistá strohost a neútulnost. Na straně druhé mu však nemůžeme upřít neopakovatelné charisma. Interiér v industriálním stylu zkrátka není běžné bydlení pro každého.

Počátky tohoto originálního stylu sahají přibližně do 60. let minulého století, kdy se v rostoucích světových metropolích, jako je například Londýn, Paříž nebo New York, přesouval průmysl dále od center. Opuštěné tovární haly, budovy a skladiště se pak postupně upravovaly a přestavovaly k jiným účelům.

Tyto nekonvenční prostory začali obývat za nízký nájem především mladí lidé. Avantgardní kouzlo těchto míst objevili různí bohémové a umělci, kteří zde našli rozsáhlé prostory, ve kterých si mohli zbudovávat své ateliéry.

Dnes je však situace zcela jiná. Byty z upravených bývalých průmyslových objektů se nazývají „loftové byty" a rozhodně si jej nemohou pořídit nemajetní lidé. Především ve velkých městech se jedná o realitní poklady pro bohatou klientelu. Například na newyorském Manhattanu se nachází celá bohémská čtvrť s názvem Meatpacking District s luxusními loftovými rezidencemi. A právě loftové bydlení se stalo inspirací industriálního stylu.

Zajímavé projekty v industriálním stylu však můžeme obdivovat také v České republice. Například v ostravských Vítkovicích vzniklo ze 100 let starého nepoužívaného plynojemu unikátní kongresové centrum pro 1 500 lidí.

Co je typické pro industriální styl v klasickém loftovém bytě?

Nejdůležitějším a nejvýraznější prvkem se v industriálním stylu stává samotný prostor. Ten by měl být opravdu velkorysý, s vysokými stropy, otevřenou dispozicí s minimem příček a velkými tabulkovými okny v kovových rámech. Pro loftové bydlení je také typická vícepodlažní dispozice. Konstrukční prvky zůstávají často odkryté stejně jako elektroinstalace a kovové potrubí.

Materiály v industriálním stylu si na nic nehrají a nepoužívají se v něm žádné imitace. Dominuje zde především:

 • kov
 • beton
 • keramická dlažba
 • sklo
 • dřevo
 • kámen
 • kůže

Pro industriální styl je typický kov, beton, sklo, kámen nebo kůže.

Industriální styl: Jak si zařídíte bydlení v tomto stylu?

Pokud jste obdivovatelem industriálního stylu bydlení, můžete ho realizovat i v případě, že nejste přímo vlastníkem loftového nebo mezonetového bytu. Platí však, že čím větší prostor, tím lépe. Svůj byt nebo dům samozřejmě nenafouknete, ale prostor můžete rozšířit alespoň opticky. Zkuste zrušit zbytečné příčky a omezte nábytek a vybavení na minimum. V případě půdních prostor odhalte konstrukce a trámy.

Podlahy:

Podlahu můžete pokrýt jednoduchou keramickou dlažbou nebo bezespárou epoxidovou betonovou stěrkou. Tyto povrchy jsou velmi odolné, ale zároveň i dost chladné. Pokud tedy chcete interiér útulnější, můžete si zvolit podlahu dřevěnou.

Poznámka: Betonové stěrky jsou vhodné také do industriálních koupelen místo tradičních obkladů. Pro tyto účely jsou však vyráběny speciální voděodolné stěrky bez přídavku cementu.

Stěny:

K industriálnímu stylu neodmyslitelně patří neomítnuté cihlové nebo betonové stěny. Některé stěny mohou být také hrubě omítnuté s různými povrchovými nebo barevnými nerovnostmi. K požadovanému efektu nám mohou dopomoci různé metody tupování.

Barevnost:

Industriální interiér je laděný do neutrálních barev - bílá, černá, šedá a hnědá. Výraznější barevné akcenty se občas objevují na nábytkovém solitéru či doplňcích.

Pro nábytek v industriálním stylu se vyplatí zajet do hobby marketů.

Industriální styl: Jak si opatřit stylový nábytek?

V materiálech používaných na výrobu nábytku v industriálním stylu převládá kov v matném či korodovaném vzhledu a hrubě opracované dřevo. Za nábytek v tomto stylu nemusíte utrácet velké sumy, pokud zapojíte trochu kreativity:

 1. Místo klasických prodejen s nábytkem navštivte hobby markety. Vybírat můžete z nábytku určeného do dílen a průmyslových provozů, jako jsou různé skladové regálové sestavy, plechové skříně a skříňky, kovové židle a pracovní stoly.
 2. Zkuste také zapátrat na bazarech či výprodejích. Industriální styl se hezky doplňuje s vintage stylem. Patina na dřevě i kovu k tomuto stylu určitě patří. Starožitný nábytek se zde navíc uplatňuje jako zajímavý a výrazný solitér. V industriálním interiéru například hezky vynikne vintage křeslo nebo masivní dřevěný stůl.
 3. Velkou výhodu máte v případě, že jste zruční kutilové. Rozšiřují se vám tak možnosti, jak si opatřit opravdu originální kousky do vašeho industriálního interiéru. Kovová kolečka můžete připevnit na masivní dřevěnou desku a vytvořit si tak zajímavý konferenční stolek. Velmi populární je také vybavení vyrobené z dřevěných palet – od polic až po sedací nábytek. Určitě však přijdete na spoustu dalších nápadů.

Industriální styl: Originální doplňky nesmějí chybět

Přestože se v industriálním stylu nábytkem i doplňky spíše šetří, úplně se bez nich neobejdeme. Pár stylových kousků si určitě musíte pořídit:

 • Obrazy – rozměrná plátna s abstraktním uměním, grafikami či černobílými fotografiemi,
 • Velké keramické nebo kovové květináče s pokojovými rostlinami,
 • Originální doplňky a drobný nábytek sestavený z kovových trubek – police, nábytkové nohy, věšáky, svícny, držáky na ručníky a mnoho dalších,
 • Nástěnné hodiny se vzhledem hodin nádražních,
 • Kusový koberec k zateplení prostoru nejčastěji u sedacího nábytku nebo lůžek a další.

Textilie z přírodních materiálů nebo kůži najdeme především na potazích sedacího nábytku. Závěsy a záclony ale z oken sundejte a nahraďte je raději roletami.

Industriální světla jsou v tomto stylu velmi výrazným doplňkem. Nebojte se kombinovat i více druhů svítidel, ať už se jedná o závěsné kovové lampy, reflektorová svítidla na trojnožce či menší pracovní lampičky.

Nyní už vám nic nebrání, užívat si svého jedinečného bydlení v industriálním stylu.

Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY:

 1. Skandinávský styl
 2. Venkovský styl
 3. Provence styl
 4. Industriální styl
 5. Vintage styl
 6. Retro styl
 7. Eklektický styl
 8. Moderní styl
 9. Ekologický styl
publikováno: 7. 11. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.