Italský styl bydlení: široký pojem zastřešuje luxus


Italský styl bydlení

O jihoevropských národech převládá stereotyp nepořádnosti nebo lenosti. Přesto byl Apeninský poloostrov místem zrodu a vývoje několika důležitých uměleckých směrů. Zrodila se zde renesance či baroko, poté platila italská města za mekku módy a ani v současnosti nelze opomíjet jihoevropský vliv na design. Italský styl bydlení není pro každého, inspirovat se v něm ale mohou všichni.

 

K Italskému životnímu stylu každoročně přičichne mnoho Čechů, kteří na jih Evropy míří v létě za mořem a v zimě za sněhovými radovánkami. V těchto podmínkách ale ne vždy narazíte na typický italský styl. Pravý Italský život se totiž odehrává jinde.

Jižanské podmínky pro život

Podmínky na jihu Evropy předurčuje klima a poloha na poloostrově blízko tropům. Po dlouhá léta se Itálie rozděluje na bohaté průmyslové oblasti na severu a chudší zemědělské na jihu. Není proto náhoda, že právě sever je zaslíbený stylu. Florencie, Benátky nebo Miláno leží blíže k hranicím Rakouska a Švýcarska a patří mezi evropská města módy a stylu.
Podmínky na Apeninském poloostrově jsou opravdu různorodé: letní parna na pláži u moře, túry do chladnějších kopců nebo v zimě lyžovačky na perfektních sjezdovkách. 

Co ovlivňuje italský styl bydleníItalský styl bydlení

  • Bohatší sever je hlubokou studnicí inspirace, navíc je ovlivněn sousedními státy: Rakouskem, Francií a Švýcarskem.
  • Ovlivněno je to i mírnějším klimatem, jih je velmi horký - zasahuje až do subtropů.
  • Životní styl formovalo nejen moře, ale i vysoké hory v Italských Alpách a jejich specifika.
  • Italské domy a byty mohou být laděny tradičně a konzervativně nebo naopak moderně, stylově a s důrazem na design – a přesně takto by se dal definovat italský styl bydlení.

V minulých stoletích znamenal italský styl významné umělecké slohy, které ovlivňovaly všechny sféry života. Nejviditelnější byla samozřejmě architektura, měnil se ale také třeba nábytek, styl oblékání a zájmy.
I v současných motivech najdete bohaté zdobení a výrazné tvary.

Myšlenkové proudy v jednotlivých epochách lidstva navazovaly na sebe třeba jako protiklad nebo inovace. V Itálii jsou kořeny dvou takových významných směrů, jež se výrazně odrazily v architektuře: renesance a baroka.

Co si představit pod pojmem „italský design"

Itálie je považována za zemi kulturním památkám a architektuře zaslíbenou. Zřetelná inspirace v tradičním umění ladí se současnými materiály i moderními tvary. V italském designu zapomeňte na šedý průměr a jednotvárnou nudu.
Tady by se dala hledat odpověď na otázku, proč jsou italské interiéry tak zajímavé. Jednou z možností je způsob zařizování.
Při shánění nového nábytku nevedou první kroky do prodejen s plnými regály, ale k návrhářům a truhlářům. Originální kusy nábytku, za nimiž stojí poctivá práce, totiž získají jen tam. Ve výsledku vše ladí a vytváří pověstný Italský styl.

Italský styl bydlení v moderním hávu

V Itálii je možno hledat inspiraci pro honosné i praktické interiéry. K italskému stylu neodmyslitelně patří nádech luxusu. Na první pohled je protipólem jednoduchého a strrohého skandinávského stylu. Najdete zde více detailů a ozdobných prvků, které společně mohou vyznít extravagantně.
Do moderních interriérů už by si mnozí ani nedokázali představit ozdobné kusy nábytku a honosné matriály. V současnosti se Itálie projevuje spíše v netypických tvarech a malých detailech, jako jsou kupříkladu výrazné opěrky u křesel.

Italský styl bydlení

Moderní italský nábytek má čistší linie, přesto nechybí zajímavé prvky. Zachovává si masivnost a sví místo tak najde hlavně v prostorných pokojích. Sluší mu doplňky ve stejném stylu i luxusní textilie na doplňcích nebo honosné rámy u obrazů, které k italskému stylu neodmyslitelně patří.

Italský styl bydlení je i luxus

Kůže jako symbol luxusu v kombinaci s kvalitním zpracováním a jedinečným nadčasovým vzhledem.
Pokud jste se rozhodli investovat do vybavení pokoje, pak by kvalitní pohovka měla být základ. V italském stylu se pak nesou kožené sedačky, které jsou masivní, vyrobené z vhodných materiálů a neopotřebují se ani častou zátěží.
Pokud už do masivního nábytku investujete, snadno se může stát rodinným pokladem. Jak vidno v módě, každý trend se totiž po čase vrací (byť třeba v drobné obměně).

Italský styl bydlení by se na první pohled mohl jevit jako jeden velký zmatek. Tak to ale rozhodně není. Jen to k jejich živelnějším povahám prostě sedí...
Zdá se, že architektura nebo design jsou v popisu jeden velký stereotyp. Ale právě to je dělá specifické a zajímavé. Jen tak k nim mohou být přirovnávány nové trendy a jen tak z nich lze čerpat inspiraci. A nevyužít té italské by byla velká škoda.

publikováno: 9. 8. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.