Jak levně opravit akrylátovou vanu


Akrylátová vana

Vany z akrylátu jsou křehké a vyžadují opatrné zacházení. Snadno se o tom přesvědčíte, když do nich nešťastnou náhodou upustíte z výšky těžší předmět nebo je poškrábete při nešetrném čištění. Poškrábaná či dokonce naprasklá vana nemusí nutně znamenat nákladnou investici do pořízení nového kusu. Existují firmy, které se broušením a opravou akrylátových van a sprchových vaniček zabývají profesionálně. Proč ale zbytečně utrácet? Při poškození v menším rozsahu si můžete poradit sami!

Oprava akrylátové vany při drobném poškrábání

Při nešetrné údržbě a nevhodném zacházení se může vana z akrylátu velmi snadno poškrábat, což si její majitelé obvykle neuvědomují. Čistí ji pomocí čisticích prostředků s přídavkem abrazivní složky, někteří sáhnou i po tvrdém kartáči nebo drátěnce. Nemluvě o odkládání předmětů s ostrými hranami do vany. Křehkou akrylátovou vrstvu přitom můžete poškodit třeba i hranou briliantového prstenu. 

Přečtěte si také, jak opravit smaltovanou vanu

Škrábance na vrstvě akrylátu, která je tlustá jen několik milimetrů, jsou okem hned viditelné a při dalším používání se budou rozšiřovat. Opravu proto neoddalujte, pokud jich ještě není mnoho a nejsou hluboké, vanu si můžete zavčas sami přebrousit! Postupujte těmito kroky:

  • Zjistěte si od výrobce, z jakého materiálu je vana vyrobená. Brousit lze pouze vany z litého materiálu, označovaného jako PMMA. Levné sendvičové vany se brousit nedají.
  • Očistěte poškrábané místo a v závislosti na hloubce rýh přebruste pomocí brusného papíru potřebné hrubosti.
  • Pokud máte na vaně jen drobné škrábance, používejte velmi jemný brusný papír. Někdy stačí i přeleštění brusnou pastou a následně filcovým kotoučem, který nasadíte na vrtačku.
  • Pozor si dejte především při broušení kolem vanových sifonů. I když budete mít vysoce kvalitní produkt od osvědčeného výrobce, jakým je například Alcaplast, špatnou manipulací byste přesto mohli poškrábat chromovou povrchovou úpravu otvoru pro odtok vody.
  • Důsledným přebrušováním pomocí brusné pasty, smirkového papíru a filcového kotouče docílíte po několika minutách až hodinách dokonalého přebroušení. Vana bude vypadat jako nová a po škrábancích nebude ani památky.
  • Přebroušenou plochu opláchněte a vanu můžete běžně používat.

Samostatně stojící akrylátová vana

Opravná sada akrylátovou vanu zbaví vrypů a prasklin

Pokud jste do vany nešťastnou náhodou upustili něco těžkého, buď v ní teď máte prasklinu nebo jste rovnou odštípli větší kousek akrylátu. V takovém případě už bohužel pouhé přebroušení nestačí. Pořiďte si proto rovnou opravnou sadu na akrylátovou vanu.

Opravné sady na akrylátovou vanu obvykle obsahují pryskyřici a urychlovač. Pokud budete postupovat podle návodu uvedeného na sadě, vytvoříte hustý roztok bílé barvy, kterým praskliny, vrypy i hlubší škrábance opravíte. Opravná sada na akrylátovou vanu je určená pro retušování i vyplnění prasklin. Po rozmíchání pryskyřice s urychlovačem musíte novou akrylátovou vrstvu nanést přibližně do půl hodiny, v opačném případě ztuhne a už s ní žádnou práci neuděláte.

Po opravení všech vad na akrylátové vaně nechejte nanesenou vrstvu pryskyřice zaschnout. Dejte si pozor kolem bílého nebo chromového vanového sifonu, který byste mohli vrstvou pryskyřice zbytečně znečistit. Po dokonalém zatvrdnutí, které potrvá od aplikace přibližně 3 hodiny, můžete vrstvu přebrousit.

Kompletní renovace akrylátové vany

Pokud už došlo k závažnějšímu poškození akrylátové vany, budete muset povolat na pomoc specialistu, který se do původní vany vsadí a kvalitně přilepí akrylátovou vložku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK OPRAVIT SMALTOVANOU VANU

Přečtěte si i další články o domácích opravách, například o opravě spár v koupelně.

publikováno: 23. 1. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.