Jak lze řešit osvětlení zahradního jezírka?


3230588558_c6ed3062ef

Zahradním jezírkem je možné pozemek u domu ozvláštnit a ozdobit. Navíc může být domovem mnoha druhů živočichů i rostlin. Některá zahradní jezírka slouží i jako menší náhrada bazénu. Správně zvolené a rozmístěné osvětlení zvýší nejen bezpečnost, ale též estetickou hodnotu celého prostoru. Jaké možnosti se naskytují?

Osvětlení zahradního jezírka je možné řešit několikero způsoby. Postupy se dají rozlišit podle toho, zda se jedná o vnější, nebo vnitřní umístění jednotlivých svítidel. V obou případech lze vykouzlit velice efektní scenérie, co vzhled zahrady v mnohém vylepší. V neposlední řadě si do prostoru vnesete prvky, které umožní bezpečný pohyb i za šera či ve tmě. Pro více informací o tom, jak lze dodat exteriéru světlo, najdete v článku „Venkovní osvětlení na zahradě je praktickým i estetickým doplňkem“. A pokud jezírko nemáte, můžete si ho vybudovat podle našeho návodu.

Venkovní osvětlení pro zahradní jezírko může být i barevné

Budete-li o světlech pro zahradní jezírko uvažovat, neomezujte se pouze na čirá nebo bílá. Na trhu jsou k dostání i barevné varianty (buď přímo v podobě žárovek, nebo jako filtry), které jsou originální a lze je stylově zkombinovat například s užívanou barvou zahradního nábytku, jeho polstrování nebo dalších prvků. Můžete si tak užívat fototerapii, která bude ve spojení s uklidňující vodní hladinou vysoce účinná. Nezapomeňte si proto přečíst článek „Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení“, kde se dozvíte, jak která barva působí na vnímání a náladu člověka. Venkovní osvětlení pomáhá dosáhnout opravdové harmonie, která se promítne do každého vašeho posezení na čerstvém vzduchu.

„Barvy světel se mohou i nápaditě měnit."

4325543864_d3c1071d92

Ponorná světla vytváří kouzelné efekty

Už výše bylo napsáno, že osvětlení je možné umístit do okolí zahradního jezírka i přímo do něj, a to na dno, na stěny nebo na hladinu. Ponorná světla jsou společně s plovoucími velice příjemná, jsou však vhodnější pro mělké vodní plochy, protože voda ubírá z intenzity barevného spektra. Dokážou navodit atmosféru plnou klidu a navíc nenásilně upozornit na zahradní jezírko, aby do něj nikdo omylem nešlápl nebo nespadl. Počet jednotlivých světel, která hodláte umístit tímto způsobem, volte s ohledem na velikost jezírka, aby výsledek nevyvolával dojem chaosu a přeplácanosti. Vyvarujte se také nákupu osvětlení bez potřebných certifikátů a od neosvědčených výrobců. A to u jakéhokoliv typu.

Nasvícení je třeba řešit s rozmyslem

Mimo výše popsaných možností můžete venkovní osvětlení zahradního jezírka realizovat i s pomocí vně umístěných těles. K těmto účelům se obvykle užívají reflektory nebo lampy. Jejich zdrojem může být elektřina přiváděná kabelem, akumulátor nebo také solární energie. Zvláštností jsou svíticí kameny. Ty svým vzhledem nenaruší přírodní koncept zahrady, ale nedosahují takové svítivosti jako klasická řešení.

4574513814_a13ca0c135

Osvětlením můžete zvýraznit detaily, například pěkně tvarované kameny okolo zahradního jezírka, nebo upozornit na větší plochu. Zdroj světla by u jezírka neměl být příliš vysoko, takové nasvícení by ztratilo své kouzlo, pro které se mnozí pro vytvoření osvětlení rozhodují.

Osvětlení zahradního jezírka můžete provést mnohými způsoby. Nejste-li si jisti postupem a plány, pak přizvěte na pomoc odborníky. Zvláště v případě, že řešení bude napevno zabudované. Pečlivá musí být samozřejmě elektroinstalace, co se dostává do styku s vodou, a tak může být v případě amatérské realizace nebezpečná.

 

publikováno: 4. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.