Jak na čištění interiéru auta v domácích podmínkách?


čištění interiéru auta

Při pravidelném používání automobilu ztratí interiér svůj punc velmi brzy. Na trhu působí řada společností, které nabízí profesionální čištění interiéru. Do čištění se však můžeme pustit i svépomocí a při dodržení základních pravidel a rad dosáhneme velmi dobrého výsledku. Jak však postupovat, čím začít a na co nezapomenout? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích, které věnujeme čištění interiéru auta v domácím prostředí.

 

Úklid hrubých nečistot a prachu

Prvním krokem při čištění interiéru auta je úklid hrubých nečistot a prachu. Při nastupování a vystupování, jízdě i běžné manipulaci přinášíme do interiéru spoustu nečistot, které je třeba odstranit. K tomu budeme potřebovat výkonný vysavač, který bude mít dostatečný tah na vysátí i hluboce usazených nečistot. Před samotným vysáváním odstraňte z prostoru interiéru všechny volně ložené předměty, vyprázdněte přihrádky a nastavte přední sedačky co nejvíce dozadu, aby byl pod nohama dostatečný prostor.

Při vysávání hrubých nečistot a prachu postupujte vždy odshora dolů, jelikož díky víření prachu by v případě opačného postupu došlo k opětovnému zanesení již vyčištěných míst. Vysajte veškerá viditelná místa, odstraňte rohožky, nezapomínejte ani na drobné prostory. Nebojte se manipulovat se sedačkami tak, aby došlo k co největšímu otevření prostoru. Při vysávání je spousta míst, na která můžete zapomenout. Zaměřte se na odstranění prachu z:

 • palubní desky – ze všech stran i z větracích průduchů
 • všech odkládacích prostorů a přihrádek
 • prostorů, ke kterým je přístup jen při otevřených dveřích
 • mezer v sedačkách – používejte různé nástavce, abyste se dostali i do méně přístupných míst
 • stropních prostorů
 • kufru a zadní police
 • všech koberečků a rohožek

Mokré čištění interiéru

Pokud chcete docílit opravdu kvalitního vyčištění interiéru, s pouhým vysáváním si nevystačíte. Veškeré čalouněné části vozu, od bočnic přes sedačky až po opěrky či strop, budou plné špíny, kterou odstraníme jen mokrým čištěním – tepováním. Nedoporučujeme přímé mokré čištění speciálními čisticími prostředky, takový postup totiž může vést ke vzniku flekatých map.

Pro kvalitní mokré čištění budete potřebovat profesionální či domácí exktraktor, který si můžete buď zakoupit, nebo zapůjčit. Zařízení pro mokré čištění se plní speciálními čisticími prostředky, které si poradí i s hluboce usazenou špínou. Jednoduše se tak zbavíte mastných fleků, skvrn od jídla či od pití. V závislosti na míře a druhu znečištění si opatřete odpovídající čisticí prostředek.

Čištění a leštění plastových částí

Největší a nejnáročnější část práce máme za sebou, zbavili jsme se prachu i hrubých nečistot a tepováním odstranili hluboce usazenou špínu ze všech čalouněných částí vozu. Nyní je třeba zaměřit se na detaily, které jsou vidět. Na palubní desce se sice už nenachází prach, pořád však může být znečištěná. Při silném znečištění a viditelných skvrnách nejprve naneste vrstvu univerzálního čističe plastů a nechte chvíli působit. Po několika minutách pomocí mikroutěrky palubní desku otřete a špína by měla zmizet.

čištění interiéru aut

Stejný postup udělejte i u dalších plastových částí – volantu, odkládacích prostor, přihrádek, tlačítek, plastových částí bočnic ad. Po odstranění nečistot je třeba plastové částí impregnovat a docílit lesku. K tomu se používají speciální čističe palubních desek či pěnové čističe s voskem. Tyto přípravky dodají plastu lesk, rovněž je ale chrání před působením slunečního záření, rovněž zabraňují usazování nečistot a prachu. Prostředky jsou k dispozici v různých formách, od sprejů přes vosky až po napuštěné houbičky či ubrousky.

Zápach v interiéru

V některých interiérech může být problém i se zápachem, kterého se nelze zbavit ani použitím osvěžovačů vzduchu. Problém bývá především u automobilů, ve kterých se pravidelně kouří. Kouř se totiž dostane hluboko do tkaniny a může být cítit i po suchém a mokrém čištění. K odstranění zápachu se používají pohlcovače pachů. Jde o přípravky ve spreji, které se aplikují přímo na tkaninu a všechny čalouněné části.

Potřebné vybavení – shrnutí

Tím je čištění interiéru u konce. Vnitřek auta bude vonět, lesknout se a při dobrém postupu vypadat jako při zakoupení nového vozu. Pro přehlednost přinášíme jednoduchý soupis pomůcek a prostředků, na které byste před zahájením čištění neměli zapomenout:

 • výkonný vysavač s různými nástavci a extraktor
 • švédské utěrky, houbičky, kartáče, kartáčky, štětce, hedvábné papíry
 • čističe čalounění – různé druhy podle typu znečištění
 • univerzální čističe pastových a gumových částí
 • čistič palubních desek
 • pohlcovač zápachu
 • krémy a vosky pro plastové části v interiéru vozu

Čištění interiéru vozu dá práci, výsledek je však viditelný na první pohled. Pokud si chcete jízdu ve vozu opravdu vychutnat a cítit se dobře, alespoň jednou do roka se postarejte o komplexní hluboké čištění všech částí interiéru.

publikováno: 26. 10. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.