Jak na jarní úklid v koupelně


jarní úklid

S příchodem jara se řada domácností pouští do velkého jarního úklidu. Ten by se měl týkat i koupelny, ve které se vlivem vlhkosti a vysoké frekvence používání ve velké míře usazuje špína, vodní kámen a jiné nečistoty. Pusťte se do rozsáhlejšího úklidu své koupelny a zaměřte se i na čištění spár, sifonů a dalších částí, jejichž údržbu jste v průběhu roku odkládali. Jak na jarní úklid v koupelně, na co nezapomenout a na co se zaměřit?

Zaměřte se na špatně dostupná místa

Koupelna je z hlediska zdrojů znečištění specifickým prostorem. Kromě běžného prachu se na míře znečištění podílí i mastnoty z tělových krémů, vodní kámen, případně plísně či rez. Zatímco viditelné části koupelny se zpravidla čistí pravidelně, na hůře dostupná místa už nezbývá čas ani energie. Právě na jaře je vhodné pustit se i do úklidu a čištění v těžko přístupných místech, kde je třeba počítat se silnější vrstvou znečištění a s možným výskytem plísní.

Pokud je to možné, od stěn odsuňte skříňky, sundejte zrcadla a vykliďte všechny kosmetické přípravky, hygienické potřeby a ručníky. Ze stěn a stropu otřete zašlý prach a pavučiny. Pokud se za koupelnovým nábytkem začaly objevovat plísně, je třeba je odstranit s využitím speciálních chemických přípravků na čištění plísní. Zkontrolujte také větrací mřížku a systém odvětrávání, na kterém se prach hodně usazuje. Zaměřte se také na údržbu koupelnové skříňky pod umyvadlem. Zkontrolujte, jestli přes odtok neprotéká voda a nedochází-li k vytváření vlhkosti uvnitř skříňky či zásuvky.

jarní úklid

Zašedlé spáry vaší koupelně nesluší

Povrch obkladů a dlažeb pravděpodobně čistíte v průběhu celého roku. Alespoň v rámci jarního úklidu byste se měly zaměřit i na čištění spár, které po nějaké době zešednou a působí zašle. Pokud máte v koupelně bílé spáry, můžete jim vrátit jejich zářivou barvu s využitím dezinfekčního přípravku. Ten však rozhodně nařeďte. Silná koncentrace chemického přípravku by mohla narušit strukturu spárovací hmoty a po nějaké době způsobit její vydrolování.

Nejjednodušším a současně nejšetrnějším způsobem čištění zašlých spár v koupelně je použití parního čističe. Na parní čistič nasaďte trysku s bodovým paprskem a kartáčem. Uvidíte, že po chvíli budou spáry opět zářit novotou.

Zkontrolujte stav sifonů a pročistěte je

Při jarním úklidu koupelny neopomeňte důležité konstrukční prvky, které na první pohled nejsou viditelné. Patří mezi ně zejména umyvadlové a vanové sifony, které se mohou začít zanášet a způsobovat šíření zápachu a špatný odtok vody. Odpady preventivně pročistěte s využitím hydroxidu sodného. Pokud už mají vaše sifony nějaký ten pátek za sebou, doporučujeme provést jejich výměnu.

Na trhu narazíte na kvalitní vanové iumyvadlové sifony, které jsou vyrobeny z odolného polypropylenu a disponují tepelným atestem na 95 °C. Po výměně starého sifonu za nový se o něj už na delší dobu nebudete muset starat, navíc eliminujete riziko poškození a protékání či ucpání odpadu. Pokud je ve vaší koupelně sifon viditelný, pořiďte siumyvadlové sifony z kovu, které skvěle vypadají a vynikají svou životností a odolností.

I podlahové žlaby a vpusti vyžadují údržbu

Kromě sifonů byste se měli zaměřit také na údržbu podlahových vpustí a žlabů. Obvykle jsou zkonstruovány tak, aby se daly snadno demontovat a čistit. Jednotlivé díly a mřížky opláchněte a odstraňte usazené nečistoty, které mohou zabraňovat odtoku vody.Kvalitní podlahové žlaby, které u nás vyrábí například břeclavská firma Alcaplast, pak disponují systémem dvou odtokových komor s vyjímatelnými dílci. Čištění obou odtokových komor až po odpadní trubku je tak záležitostí několika minut.

Udělejte si pořádek ve skříních a zásuvkách

Zaměřte se na kosmetické přípravky, které máte v koupelně, a udělejte si v nich pořádek. Ze skříní a zásuvek vše vykliďte a důkladně koupelnový nábytek omyjte. Čisticí prostředky, zbytky šamponů či gelů dokážou skříně i police pořádně zašpinit.

Zkontrolujte expirační dobu a vyhoďte prošlou kosmetiku. Současně ze skříňky pod umyvadlem odstraňte krémy, šampony a další přípravky, které jsou určené pro použití v zimě. Naopak je doplňte o opalovací krémy a vše, co využijete během léta. Zkontrolujte stav svých ručníků, roztřiďte je a ty staré a ošoupané naraďte novými. Udělejte si radost a pořiďte si novou kosmetiku, ručníky či doplňky do koupelny.

Na jarní úklid s chemií i domácími prostředky

Velký jarní úklid v koupelně se zpravidla neobejde bez použití chemických čisticích prostředků. Hydroxid sodný, dezinfekční prostředek či odstraňovač plísní, to vše při úklidu využijete. Můžete však sáhnout i na domácí prostředky, které nejsou tak agresivní, a přesto vynikají dobrým čisticím účinkem. Na jarní úklid si připravte roztok z octa, soli a citronu, který je ekologický a šetrný. Při čištění využijte i jedlou sodu. Pro příjemnou vůni v místnosti využijte různé esenciální bylinné oleje. Zásuvky s ručníky zase provoníte pomocí pytlíčku se sušenou levandulí.

jarní úklid - jedlá soda na čištění

Velký jarní úklid koupelny zabere i celé dopoledne, výsledek ale stojí za to. Alespoň jednou za rok se pusťte do pořádného úklidu a zaměřte se i na úklid těžko dostupných míst nebo na údržbu sifonů a podlahových vpustí či žlabů.

publikováno: 10. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.