Jak na odstranění tapet ze zdí


Odstranění tapet ze zdi je noční můrou mnohých lidí. Jak zajistit, aby nás odstranění tapet nestálo

Tapety jsou sice trendem posledních let, ale co když se už omrzely, případně je chcete vyměnit za jiné? S některými druhy jde odstraňování téměř samo, jiné dělají problémy a dostat je ze zdí bezezbytku je obtížné. V každém případě existuje několik metod, které vám v jejich odstranění pomohou – ať už profesionálními nástroji nebo s použitím toho, co máte k dispozici doma.


Odstranění tapet není žádná věda, někdy se ovšem činnost může značně protáhnout. To hlavně v případě, že ze zdí nejde pořádně odstranit lepidlo, případně s sebou tapety vezmou i kusy omítky. Potom je potřeba povrch upravit a celý proces se protáhne.

Značení tapet

Už při nákupu tapet si všímejte jejich značení, kde je prostor věnovaný i tomu, jak je lze odstranit.V krátkosti by se daly shrnout do tří kategorií:

  • tapety odstranitelné za sucha
  • tapeta s odstranitelnou vrchní vrstvou (na zdi zůstává makulatura – základová tapeta z papíru; např. u vinylových tapet)
  • tapeta odstranitelná za mokra

Z povrchu se snadno odstraňují tapety vliesové. A některé se nemusí sundávat vůbec – týká se to tapet ze skleněné textilie, jež stačí pouze překrýt stěrkovacím materiálem. U jiných typů se ale překrývání jedné vrstvy druhou vyhněte a raději si dejte práci s odstraňováním.

Obtížnost odstranění tapet záleží na lepidle

V současné době se pro lepení tapet používají lepidla, která se snadno rozpustí jen nanesením vody, případně působením značné vlhkosti. S takovými tapetami si poradíte jen s pomocí vlhkého hadru nebo rozprašovače. U pevnějších lepidel je jen jedna možnost, a tou je pracné seškrábání.

2767545248_3362cdfcdd 

Odstranění tapet ze zdi: jak na to

  • První možností je použití parního odstraňovače. Jeho pořízení je finančně nákladnější, avšak práci značně usnadní. Uvítáte jej třeba v případě, že hodláte měnit nebo sundávat tapety ve více místnostech. Voda se v něm nejdříve rozehřeje, poté se přiloží na zeď a pomalými pohyby po tapetě se postupně odlepí.
  • Využít můžete i chemický odstraňovač dostupný v drogeriích nebo obchodech s tapetami. Díky kombinaci tenzidů snadno odstraní papírové tapety bez poškození podkladu. Ředí se vodou a společně s využitím speciálního válečku „ježka“ jdou snadno dolů. Názory se však různí a dle zkušeností se výsledek stejný, jako s následující metodou.
  • Můžete se také pokusit o odstranění jen s pomocí teplé vody. Vlhkým hadrem jednoduše potírejte stěnu tak dlouho, až se tapety začnou odlepovat. K nanášení vody můžete využít rozprašovač, který používáte k rosení květin. Dalším trikem je použití malířského válečku a octové vody (ocet se ředí jedna ku jedné). V každém případě plochu silně provlhčete, aby šlo strhnutí snadno.

Oříškem bývají několikrát přelepené tapety. V tomto případě je třeba vrstvy vlhčit postupně a sundávat jednu po druhé. Zbytky lepidla nakonec důkladně odstraňte špachtlí.

Na tapety odolné proti vodě se musí jinak. Do té musíte nejdříve udělat drobné otvory (jinak řečeno ji perforujte) ocelovým kartáčem, válečkem s hroty nebo speciálním válečkem na strhávání tapet. Ve všech případech se ale obrňte trpělivostí.

publikováno: 28. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.