Jak na piknik 1. díl: Výbava aneb piknikový koš je základ


piknik

Konzumace jídla v přírodě láká člověka už od pradávna, vždyť dříve ani jiná možnost nebyla. V současnosti jsme naopak hospodami, restauracemi a dalšími domy, kde se můžeme najíst, přímo přehlceni. Najděte klid v dnešní uspěchané době a vychutnejte si jídlo tak, jako kdyby nic jiného na světě neexistovalo. Zajděte na piknik.

 


Piknik = spojení relaxu a spokojeného bříška

Ideálními měsíci pro pořádání pikniků jsou květen až září. To nám dává pět měsíců v roce, kdy si můžeme vychutnat jídlo v přírodní scenérii. Piknik se však dá uspořádat kdykoliv, kdy je hezké počasí, bez ohledu na roční dobu. Byla by škoda toho nevyužít. Piknik je jako nepopsaná stránka, kterou si zaplníte věcmi, které máte rádi. Ať už se jedná o výběr místa, jídla nebo spoluhodovníků. Vše je ve vaší režii, tak toho využijte. Tady je pár rad a tipů.

Nezbytná výbava na piknik - pikniková deka

Ještě předtím než vyberete vhodnou scenerii a jídlo, je potřeba pořídit si řádnou piknikovou výbavu. Určitě nezapomeňte na deku - zajistí vám pohodlí a ochrání vás před drobným hmyzem. Vybírejte nejenom z bohaté nabídky vzorů, ale také materiálů. Piknikovou deku můžete udělat z jakékoliv deky, kterou doma najdete. Pokud však chcete i v přírodě být v pohodlí a komfortu, nepodceňujte ani výběr deky. V obchodech najdete velký výběr piknikových dek. Ty ideální deky na piknik poznáte podle toho, že spodní vrstva je tvořena z nepromokavého materiálu, který se navíc i dobře udržuje, např. polyamid. Vrchní stranou piknikových dek pak často bývá fleece. A vzory? Nepřeberné množství.

Piknikový koš. Bez něj je to piknik jen napůl!

Absolutní nezbytností a povinným základem je ale piknikový koš. Špatný piknikový koš se může protrhnout a zničit tak lahodná jídla, na která jste se tak těšili. Proto i tady dbejte zvýšené opatrnosti při výběru. První piknikový koš spatřil světlo světa v Anglii 19. století a odtud se rychle šířil do celého světa. Není divu, jeho úloha v rámci pikniku je nenahraditelná.

V současné době existuje široký a pestrý výběr piknikových košů. Vy byste měli vybírat nejenom podle vzhledu, ale hlavně na základě jeho funkčnosti. Hlavní úlohou piknikového koše je bezpečné přenesení jídla a talířů na místo pikniku. Proto by měly být pevné a odolné. Romantickou variantou, a přesto splňující svůj účel, je koš vyrobený z proutí nebo ratanu. Možné jsou však poněkud cenově dostupnější možnosti - piknikové koše vyrobené z plastu nebo polyesteru. Při výběru vezměte v potaz také hmotnost samotného piknikového koše - příliš těžký koš se po naplnění stává dvakrát tak těžkým a ve výsledku by bylo velice náročné přenést ho na místo konání pikniku.

Nádobí na piknik zajistěte proti potlučení

Správný piknikový koš by měl obsahovat místo určené pro příbory a talíře, popřípadě skleničky, které budou dostatečně zajištěny proti potlučení. Některé piknikové koše se prodávají už vybavené, tzn. že nádobí do nich už nemusíte dokupovat, což je obrovská výhoda. Ty lepší piknikové koše pak nabízí možnost stolování opravdu na úrovni a proto obsahují i ubrousky, speciální nože, otvíráky na víno či pivo a další vymoženosti. Jelikož i piknikové koše se neustále vyvíjí a na trhu se objevují novinky, určitě vyzkoušejte piknikové koše, které obsahují také praktickou termovložku - díky ní zajistíte čerstvost jídla i v největších vedrech.

Klasické piknikové koše se základní výbavou jsou dostupné v běžných obchodech s nábytkem. Pestrý výběr najdete také v internetových obchodech.

Piknik nemusí být jen o jídle

Piknik nemusí nutně znamenat jen konzumaci jídla na dece. Zpříjemnit si ho můžete různými aktivitami a hrami, které přijdou vhod, obzvlášť pokud máte malé děti. Proto na piknik neváhejte vzít i svou oblíbenou hru - ať už jsou to karty, Člověče nezlob se nebo jiná hra. Nedoporučujeme však brát jakoukoliv elektroniku. Tablety a telefony vám zkazí báječný relax v přírodě. A navíc, na přímém sluníčku byste stejně měli problémy přečíst text na monitoru. Doporučujeme raději kvalitní knihu.

piknik_2

Pokud se chcete navrátit do dob minulých, vyzkoušejte hry, kterými se bavili šlechticové. Opravdovou zábavou, která je spojena s pohybem, je kroket. Tato hra vyžaduje dvě paličky, dřevěné kuličky a několik "branek". Branky pak libovolně rozmístíte v prostoru a cílem hry je prostrčit kuličku své barvy pomocí palice celou trasou. Kroket je nenáročný a ohromně zábavný, vyzkoušejte ho i vy.

Pétanque pro zpříjemnění pikniku

Pétanque, hra mající původ ve Francii, je také příjemným zpestřením pikniku. Sada pétanque obsahuje 6 kovových koulí a jednu malou, většinou dřevěnou. Na začátku každého kola hodíte do prostoru nejdříve malou kuličku, tzv. prasátko. Cílem hry pak je hodit svou kovovou kouli co nejblíže prasátku. Tato hra vyžaduje logické myšlení a přesné míření. Přesto je nenáročná a budete se u ní báječně bavit.

Oblíbenou zábavou šlechticů na pikniku byla také dětská hra na slepou bábu. Pomocí šátku tak zabavíte nejenom své děti, ale také sebe. Dávejte však pozor, aby nedošlo k úrazu a hru hrajte v patřičné vzdálenosti od piknikové deky.

Frisbee na piknik taky patří

V současnosti se v parcích a na piknicích rozmohla jiná hra - frisbee. Plastový létající talíř je dostatečně lehký a skladný, takže ho s sebou můžete brát prakticky kdekoliv. Kdo si myslí, že chytání frisbee je jen pro psy, ten je na omylu. Nejenom jeho házení, ale také chytání vyžaduje přemýšlení a zručnost. Vyzkoušejte sami, že to není až tak jednoduché, jak to vypadá.

publikováno: 11. 8. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.