Jak odstranit mech z betonu a ze dřeva


Pokud vlastníte nějakou nemovitost, otázka, jak odstranit mech z betonu a ze dřeva vás jistě už někd

Stinná místa a zákoutí na dvorcích jsou v kombinaci se stálou vlhkostí jako stvořená pro tvorbu mechů. Nevybírají si a umí pokrýt jak betonovou dlažbu, tak třeba i dřevěné obložení. Zvláště dřevu je potřeba věnovat značnou pozornost, protože postupem času by mohlo dřevo začít tlít a bylo by na odpis. Betonu příliš neublíží, ovšem že se nejedná zrovna o estetický rozmar přírody, je jasné.

 
 

Mech se na povrchu objeví v okamžiku, kdy původní nátěr zestárne a přestane plnit ochrannou funkci. Odstranit jej není zase až tak obtížné, náročnějším úkolem je potom udržení prostoru bez nově vznikajících nazelenalých míst.

Může se objevit kdekoliv

V lese působí romanticky, ovšem doma už není vítaným hostem. A to ani v trávníku. Živnou půdou pro mech je vlhkost a stín, jak už bylo zmiňováno v úvodu, tedy ne zrovna parametry, jenž by se daly snadno ovlivnit.

Jak odstranit mech z betonu

Jeho vliv není tolik destruktivní jako v případě dřeva, i tak je ale potřeba jej odstranit. Jaké jsou zaručené rady?

  • Použití modré skalice: Výsledek je zaručen a bohatě odzkoušen. Jedná se o jeden z nejstarších způsobů, ostatně dřívější generace neměly k dispozici moderní chemické prostředky. Nevýhodou je však fakt, že při silné koncentraci vznikají na betonu skvrny. Používá se tedy tam, kde „fleky“ až tolik nevadí.
  • Použití samočistícího betonu: pokud se rozhodnete pro radikální řešení a uděláte nový beton, pak vyberte ten, který má schopnost samočištění. Je v nich použitý fotokatalitycký cement, v jehož případě postačí jen několik paprsků slunce a s mechem je konec.
  • Zimní sypání popelem: babská rada praví, že je proti mechům na betoně účinný i popel ze dřeva, který se použije v zimě k posypu. Nakolik je však metoda účinná nehodláme odhadovat.
  • Antimechy“ z regálů: v obchodech najdete speciální přípravky k likvidaci. Jejich cena není nikterak vysoká, takže vás jistě nezruinují a se zelenými místy zatočí.

Fotolia_41823417_XS

Jak odstranit mech ze dřeva

Jestliže se už mech objevil, pak je potřeba jej mechanicky odstranit, to znamná seškrábat, včetně tenké vrstvy dřeva. Povrch následně jemně osmirkujte a připravte se na důkladné ošetření:

  • očištěné dřevo napusťte fungicidním přípravkem, bez obav udělejte i dvě vrstvy
  • pokud i nadále bude dřevo vystaveno stejným podmínkám, neobejde se bez vrchního nátěru - lazury

Impregnace existuje i na další povrchy, na nichž se mech čas od času objevuje: kámen, cihly a další pórovité materiály. Nachází-li se proto v prostředí s vyšší vlhkostí a nedstatkem světla, pak je vhodné ošetřit je důkladně jako prevenci.

Víte, jak odstranit mech z trávníku?

Mech na střeše nepřehlížejte, poškozuje krytinu

publikováno: 21. 5. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.