Jak opravit glazuru na umyvadle


umyvadlo glazura

Jednou z hlavních nevýhod sanitární keramiky je jejich křehkost a poměrně náročná opravitelnost v případě poškození. Často se na nás obracíte s dotazem, jak opravit glazuru na umyvadle, která se poškodila silnějším nárazem předmětu s ostrou hranou. Obecně platí, že sanitární keramiku lze opravit jen těžko. Rozhodli jsme se proto blíže prozkoumat jednotlivé možnosti opravy a zjistit, do jaké míry je oprava skutečně proveditelná.

Poškození keramického umyvadla se snažte předejít

Chcete-li, aby vaše koupelna působila reprezentativním dojmem a po dlouhá léta vypadala jako nová, snažte se o ni pravidelně pečovat a poškození sanitární keramiky předcházejte. Jakékoliv dodatečné opravy se totiž neobejdou bez kompromisů a při podrobnějším zkoumání budou téměř vždy viditelné. Keramická umyvadla patří k nejrizikovějšímu typu sanitární techniky, která se může při neopatrném poškození snadno poškodit.

Keramika je tvrdá, ale také poměrně křehká. Vyvarujte se manipulaci s ostrými břemeny a v koupelnovém umyvadla nečistěte těžké předměty. Umyvadlo používejte výhradně za účelem osobní hygieny. Při manipulaci s vysoušečem vlasů nebo elektrickým holicím strojkem buďte opatrní, pád do umyvadla může v lepším případě znamenat odštípnutí glazury, v horším případě pak prasknutí umyvadla. Pak obvykle nezbývá nic jiného než se rozhodnout pro pořízení nového umyvadla, což znamená investici v řádu tisíců.

Rozbité umyvadlo

Poškození umyvadla je v tomto případě neopravitelné.

Jak opravit glazuru na umyvadle – rýhy a vrypy

Výrobci sanitární keramiky sami upozorňují, že poškozenou glazuru v podstatě nelze opravit. Pokud na vašem umyvadle došlo k vytvoření rýhy nebo odštípnutí glazury v rozsahu několika málo milimetrů, řešení existuje. Na trhu se prodávají speciální opravné sady na glazury umyvadel, které slouží jako korekční pomůcka umožňující zaplnění vrypů a vyhlazení. Použití takové opravné sady zamezí rozšiřování místa poškození a ze vzdálenosti několika desítek centimetrů je neviditelné. Při podrobnějším zkoumání však místo opravy vždy okem rozeznáte.

Opravná sada pro opravu glazury na umyvadle

Pokud se rozhodnete pro pořízení opravné sady pro opravu glazury na umyvadle, počítejte s investicí kolem tisíce korun. I když se nejedná o zrovna levné řešení, stále vychází mnohem výhodněji než pořízení nového umyvadla, které je v případě drobného lokálního poškození zbytečným luxusem. Opravná sada se skládá z několika pomůcek pro snadnou korekci rýhy či vrypu. Kromě samotné vyplňovací hmoty obsahuje i fixační pásku, brusné papíry a také miniaturní svítilnu s UV diodou, pomocí které se vyplňovací hmota vytvrdí.

Místo poškození očistěte a vysušte

Než se pustíte do opravy glazury umyvadla, místo poškození vyčistěte běžnými čisticími prostředky. Místo vrypu či rýhy nesmí obsahovat žádné nečistoty, nesmí být mastné, v době aplikace tmelu pak musí být suché. Jakmile máte poškozenou část umyvadla připravenou, můžete se pustit do samotné aplikace tmelu.

Jak probíhá oprava glazury pomocí korekční sady

Sady na opravu glazury umyvadla obsahují speciální aplikační pero s mikroskopickým nástavcem, pomocí kterého místo odštěpku glazury vyplníte. Vždy do poškozeného místa aplikujte trochu více hmoty. Následně místo přelepte fixační průhlednou páskou a pomocí dodávané stěrky či dřevěné špachtle přebytečný tmel vytlačte, aby byla plocha vyrovnaná. Pro vytvrzení hmoty se používá UV osvětlení, které bývá součástí opravné sady. V místě aplikace sviťte přibližně 3 minuty UV LED světlem, díky čemuž dojde k vytvrzení hmoty. Po vytvrdnutí proužek lepicí folie odstraňte a přesahující vrstvu materiálu přebruste jemným brusným papírem. Většina opravných sad obsahuje navíc lešticí pastu, díky které bude opravená glazura lesklá a naváže na původní keramiku.

I když je jakákoliv oprava sanitární keramiky vždy kompromisním řešením, při drobných poškozeních je naprosto dostačující. Opravu zvládnete během deseti minut, umyvadlo pak bude vypadat jako nové a poslouží vám řadu let. V pokračování článku se zaměříme také na to, jak opravit glazuru na dlažbě.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK OPRAVIT GLAZURU NA DLAŽBĚ

publikováno: 2. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.