Jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí (+VIDEO)
Pergoly (respektive zahradní přístřešky) jsou oblíbenou součástí exteriéru mnoha rodinných domů. Vytvoří přirozené stínění domu, propojí venkovní prostory s interiérem a přinesou pestré možnosti využití od individuálního odpočinku po setkávání s přáteli a rodinou. Pokud zvažujete pořízení pergoly, máte na výběr z různých možností od realizace svépomocí po zakoupení stavebnicového systému ze dřeva nebo hliníku. Pojďme se zaměřit na základní postup výroby dřevěné pergoly svépomocí.
Začněte výběrem vhodného dřeva
Přístřešky i pergoly se dají postavit z různých materiálů. Chcete-li realizovat pergolu, která vám bude dobře sloužit řadu let, bude stabilní a v podstatě bezúdržbová, věnujte velkou pozornost výběru vhodného druhu dřeva a jeho kvalitě. Pergoly se běžně staví jak z měkčích, tak tvrdších dřevin. Z hlediska náročnosti opracování je vhodnější měkké dřevo, například smrkové, které je oblíbenou volbou méně zkušených kutilů. Měkké dřevo se však musí častěji impregnovat a nesnese dlouhodobé vystavování vlhkosti nebo vodě, proto se hodí jen pro přístřešky chráněné střešní krytinou.
Naopak pergoly postavené z tvrdého dřeva, například buku, mohou být i bez zastřešení. Jsou odolnější a pevnější, na druhé straně jsou konstrukční prvky těžší a opracování náročnější. Při stavbě pergoly z tvrdého dřeva se neobjedete bez dostatečně výkonného nářadí, především bez silné aku vrtačky.
Z jakých částí se skládá dřevěné pergola
Typů dřevěných pergol existuje nespočet. Čím větší pergolu budete chtít postavit, tím musí mít větší počet podpěr a kvalitnější upevnění v základech. Pokud nemáte se stavbou dřevěných konstrukcí velké zkušenosti, dejte přednost tvarově jednoduché pergole skládající se z následujících konstrukčních prvků:
Základová deska/betonový základ
Dřevěnou pergolu lze stavět na předem vybetonovanou základovou desku. Častěji se však upřednostňuje betonování jednotlivých patek, prostor pod pergolou pak může být vydlážděný nebo jinak upravený. Pokud se chcete betonování zcela vyhnout a postavit pergolu, která půjde po čase demontovat, dejte přednost kotvení do vrutových patek.
Kotevní patky
Sloupky pergoly se upevňují na kotevní patky, které jsou napevno zabetonované do betonových základů. Kotevní patky musí být pevné a dostatečně široké, aby zajistily dokonalou stabilitu pro nosné části pergoly nebo přístřešku.
Dřevěné sloupky
Základem každé dřevěné pergoly jsou sloupky, které drží celou konstrukci. Menší pergoly mohou mít jen čtyři sloupky, doporučuje se však stavět přístřešky se šesti a více sloupky, které zajistí dokonalou stabilitu i pro konstrukce větších rozměrů.
Věnec pergoly
Jednotlivé sloupky se mezi sebou v horní části spojují dřevěnými trámy a dohromady tvoří tzv. věnec. Věnec je tedy část konstrukce vyráběná z vazníků.
Příčné krokve
Spojení sloupků pomocí vazníků pro zajištění stability nestačí. Konstrukce se musí doplnit o příčné krokve, které celou konstrukci zajišťují a zpevňují, současně slouží jako nosný prvek pro umístění střešní krytiny.
Zavětrovací pásky
Pergola musí být chráněna před silným větrem a dalšími klimatickými vlivy, které by mohly konstrukci poškodit. Proto je třeba sloupky a nosníky spojit zavětrovacími pásky, které se kotví pod úhlem 45°.
Zastřešení
Některé pergoly mohou být otevřené, častěji se však upřednostňuje varianta se střešní krytinou. Pergoly lze zakrýt různými typy krytin, oblíbené jsou například kanadské šindele.
Připravte betonové základy pro pergolu
Aby byla dřevěná pergola stabilní a odolná, měla by být zajištěna betonovým základem s kotevními patkami. Vytyčte si umístění patek na sloupky pomocí kolíků a v těchto místo vykopejte jámu do hloubky cca 90 cm. Musí jít o tzv. nezámrznou hloubku, ve které bude beton chráněn i v zimním období. Jámu vyplňte betonem a zabetonujte i kotevní patky. Všechny patky musí být v rovině.
Příprava dřevěných prvků a stavění pergoly
Doporučujeme si konstrukci pergoly načrtnout a zaznačit si potřebné rozměry jednotlivých dřevěných konstrukčních částí. Všechny sloupky, nosníky, příčné krokve i zavětrovací pásky si připravte předem a povrchově je upravte lazurou, lakem či impregnačním nátěrem. Ve chvíli, kdy budete mít všechny díly připravené a základy s patkami vybetonované, můžete se pustit do stavby pergoly. Začněte sestavením předního a zadního rámů pergoly, postavte je a připevněte do patek. Vzájemně je spojte nosníky a v dalším kroku připevňujte příčné krokve. Postup stavby pergoly můžete vidět na následujícím videu:
Stavba dřevěné pergoly je velkou zkouškou zručnosti pro každého kutila. S dostatečnou přípravou však zvládnete realizaci za pár dnů. Pochlubte se nám se svými domácími pergolami na Facebooku a nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:
- Realizace dřevěné podlahy na terase
- Oprava betonové podlahy
- Kamenný koberec - pokládka a vlastnosti
- Jak levně opravit akrylátovou vanou
- Jak opravit protékající záchod
- Jak opravit vrzající postel
- Jak vybrat vysavač do dílny
- Jak opravit žaluzie
- Jak opravit spáry v koupelně
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
Prostorným a provzdušněným příbytkem by nejspíš pohrdl málokdo, což ale rozhodně neznamená, že malé byty… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
Správné třídění odpadu je velkým tématem už dlouhou dobu. Většina domácností se naučila správně třídit PET… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...