Jak přizpůsobit koupelnu pro seniory a tělesně postižené


Bezbariérová koupelna

Kluzká podlaha, vysoko umístěné umyvadlo a roh vany či špatně dostupný sprchový kout nejsou pro mladého zdravého člověka velkou překážkou. Pro seniora či osobu s omezenou mobilitou se však jedná o závažný problém, který výrazně zhoršuje pohodlí a komfort při využití koupelny. Bohužel, na úpravu koupelen pro seniory a tělesně postižené se často zapomíná. Potřebujete upravit koupelnu do bezbariérové podoby nebo stavíte pro seniora či tělesně postiženou osobu novou koupelnu? Přinášíme vám několik rad a tipů, díky kterým se k bezbariérovému konceptu koupelny snadno přiblížíte.

Pozor na kluzkou podlahu

Při návrhu koupelny pro seniory a imobilní je klíčové dodržet bezpečnostní zásady. Proto je důležité snížit riziko uklouznutí, které může mít velmi vážné následky. Podlaha v koupelně musí být opatřena protiskluzovou ochranou, díky které je povrch zdrsněný a neklouže ani v případě, že je mokrý. Riziko uklouznutí hrozí i ve sprše či vaně, proto nezapomeňte na protiskluzovou úpravu i ve vnitřních částech sprchové vaničky a vany.

Většina prodejců koupelnového vybavení může nabídnout produkty, opatřené protiskluzovou ochranou již od výroby. Pokud chcete klasickou koupelnu upravit na bezbariérovou, problém vyřešíte pořízením speciálním protiskluzových podložek.

Umyvadlo s vykrojením

Aby mohli senioři a osoby se sníženou mobilitou plně využívat potenciál koupelny, musí mít bezproblémový přístup k umyvadlu a vodovodní baterii. Použití běžného umyvadla může být pro starší osobu náročné, protože se musí k baterii naklánět a natahovat.

Řešením je pořízení speciálního umyvadla s vykrojením, díky kterému je manipulace s baterií velmi jednoduchá. Vhodné je ostatně pro všechny, přináší totiž komfort a pohodlí.

Vana nebo sprchový kout?

Při úpravě koupelen pro seniory je největším dilematem rozhodování se mezi vanou a sprchovým koutem. Nelze jednoznačně říci, který koncept je vhodnější, vždy je však nutné myslet na bezproblémový přístup. Pokud se rozhodnete pro pořízení sprchového koutu, volte řešení s co nejnižší vaničkou. Nezapomeňte na doplnění pohodlného výklopného sedátka. Ještě vhodnějším řešením je sprchový kout bez vaničky - tzv. walk-in sprcha, která eliminuje hranu a zlepšuje přístupnost. Takový typ sprchového koutu vyžaduje použití kvalitních odtokových žlabů a optimální spádovosti podlahy, díky kterým se voda na podlaze nebude hromadit.

Vany i sprchové kouty mohou být bezbariérové

I vana může být vhodná pro seniory a osoby tělesně postižené, musí se však jednak o speciální bezbariérový typ. Vany pro seniory a osoby s omezenou mobilitou jsou vybaveny praktickými bočními dvířky, díky kterým se osoba dostane do vnitřního prostoru vany bez nutnosti překročení vysoké hrany. Vana s vodotěsným dvířky je dražší, investice do ní se však vyplatí. Při montáži vany nezapomeňte na použití kvalitního sifonu, který zajistí správný odtok vody. Některé typy sifonů umožňují i napouštění vany přepadem s možností rychlého a bezpečného vypouštění, což je při stavbě bezbariérové koupelny obzvláště vhodné.

Koupelnová madla pro seniory

Nejdůležitějším prvkem, který nesmí chybět v žádné koupelně pro seniory, jsou koupelnová madla. Zajišťují stabilitu uživatele, pohyb po místnosti a bezproblémové používání jednotlivých koupelnových prvků. Koupelnová madla pro seniory se umísťují v okolí vany, sprchové koutu, umyvadla a nejdůležitější jsou u toalety. Právě usedání na toaletu může být pro starého či tělesně postiženého člověka velmi náročné, díky madlu získá potřebnou oporu a stabilitu.

Bezbariérovou koupelnu je třeba vybavit madly

Pokud se chystáte v koupelně použít předstěnové instalační systémy, nezapomínejte na variantu pro starší a imobilní. Nejvýznamnější výrobce sanitární techniky Alcaplast doporučuje použití speciálních montážních rámů. Ty jsou určené pro instalaci koupelnových madel pro seniory a vedou ke zvýšení pevnosti celého systému. Při použití montážních rámů lze madla instalovat i před nosnou stěnu nebo do sádrokartonové konstrukce bez rizika poškození stěny.

Stačí pár zásadních úprav a klasickou, uživatelsky nepřívětivou, koupelnu upravíte do podoby vhodné i pro seniory a zdravotně postižené. Už při jejím plánování myslete na to, že i vy budete mít možná v budoucnu problém s mobilitou. Navrhněte si koupelnu tak, aby ji bylo možné v případě potřeby snadno upravit do bezbariérové podoby, usnadníte si tím spoustu starostí.

publikováno: 6. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.