Jak správně čistit a udržovat krbová kamna či krb?


Jak správně čistit a udržovat krbová kamna či krb?

S provozem krbu nebo krbových kamen souvisí i nutnost čištění, které pomáhá zachovat funkčnost spotřebiče i prodlužovat jeho životnost. Aby byl celý systém vytápění co nejefektivnější, je příhodné zahrnout do údržby i komín, s jehož vyčištěním si můžete pomoci sami, nebo vše přenechat na kominíkovi. Jak tedy o krbová kamna pečovat a jak si jednoduše poradit s čištěním komínu?

Znečišťování krbů nebo kamen je při provozu zapříčiněno povětšinou nedostatečně vysušeným dřevem. Nezřídka se o tento neblahý stav zasazuje i špatný odtah komínu, který je tak do přemýšlení o čištění nutné zahrnout. Prevencí před nadměrným a častým zanášením kamen a trubek je tedy používání kvalitního paliva.

Hlavní zásady pro čištění kamen a krbu

Krbová kamna či krb stačí čistit dle intenzity a způsobu užívání zpravidla jednou za 3 až 4 dny, vždy však musí být studená. Záleží ale také na tom, jak velká kamna jsou, jak velkou mají nádobu na popel atd. Nejdůležitější (a často nejpracnější) je vybírání popela, kterým si můžete pořádně zaneřádit místnost. I z toho důvodu se doporučuje užívat k tomuto účelu vysavač popela, který se buď napojí na obyčejný vysavač, nebo má samostatný motor, a je schopný popel sesbírat do plechové nádoby, co se pak jednoduše vysype do popelnice, případně užije na zahradě, kde se mu připisují výborné kompostovací vlastnosti. Na dvířka a sklo na nich se prodávají speciální čističe, především v podobě gelů, vystačíte si ale i s obyčejnými novinami, které usazeniny také mechanickým čištěním odstraní.

Jestliže se vám sklo u kamen zanáší až moc často, bude vhodné nalézt příčinu tohoto nežádoucího stavu. Usazování probíhá v případě, že je ve spalovací komoře příliš nízká teplota nebo neefektivně využíváte vzduchové ventily. Pamatujte na to, že přívod primárního vzduchu musí být otevřen pouze při zatápění nebo po přiložení, slouží k tomu, aby palivo rychleji vzplanulo. Základem i tak ale zůstává, že dřevo na topení musí být pořádně vyschlé.

Na větší zásahy je třeba myslet po topné sezóně

Po skončení topné sezóny je dobré krbová kamna vyčistit důkladněji. Mimo zbavení popela a sazí tak přichází na řadu i kontrola stavu topidla a jeho konstrukce. Po očistě vnitřního pláště a úklidu prachu, zbytků popela a dalších nečistot pak zajistěte, že do kamen nebude pršet (pomoci může stříška na komín) a bude v nich proudit vzduch (vzduchové otvory proto nechte otevřené). Pokud byste v kamnech i tak, třeba nedopatřením, nechali trochu popela, ten bude nasávat vlhkost ze vzduchu, čímž může následně spustit korozi částí kamen nebo krbové vložky.

Je také vhodné vyčistit u kamen kouřovod (to samozřejmě nelze u krbu), což můžete vyřešit jeho rozebráním, nebo vložením speciální čisticí tvarovky do kouřovodové cesty.

Péči potřebuje i povrch krbových kamen

Nejen vnitřek kamen nebo krbu potřebuje odpovídající péči. Ani vnější plášť by neměl ujít vaší pozornosti, a to zejména z estetických důvodů. Zaprášená a špinavá krbová kamna či krb určitě neplní představy o pěkném bydlení. Opět zde platí důležité pravidlo, tedy čistit kamna pouze tehdy, jsou-li zcela vychladlá. V této situaci je takové doporučení prevencí před úrazem. Pokud se na kamnech usazuje prach, pomůže obyčejný vysavač. V případě dalších znečištění si pak vystačíte s obyčejnou teplou vodou, do které přidáte trochu mýdla nebo běžného prostředku na nádobí, a hadrem či houbou.

Jak na čištění komínu?

Už v úvodu tohoto článku bylo připomenuto, že funkčnost celé sestavy, která se na vytápění domu podílí, závisí také na stavu komínu. Usazené saze zhoršují tah, ale také mohou zapříčinit požár. I proto se od ledna roku 2011 musí minimálně jednou za 12 měsíců povinně provádět revize, a to odborným technikem nebo kominíkem, jehož analýza může odhalit i na první pohled nepřítomné nedostatky, které by v pozdější fázi mohly způsobit škody i tragédie. Na čištění komína si můžete zavolat kominíka, budete-li chtít, můžete se však o komín v tomto ohledu postarat sami, což je asi pro mnohé varianta přijatelnější, protože je tak možné udržovat komín pravidelně.

Na trhu jsou k tomuto účelu k dostání chemické čističe (cena za 1 kg cca 300 Kč), co se nasypou na rozpálené palivo. Při tomto procesu se do komína dostávají látky, které saze přeměňují na oxid uhličitý, který pak s ostatními spalinami odchází ven. Další bezpracnou možností je i použití čistícího polena (cena za 1 kg cca 400 Kč), jehož princip fungování je obdobný (látky uvolněné při hoření rozkládají nebo přeměňují saze, které pak opadají nebo odejdou komínem pryč). Tato metoda s polenem je vhodná do velkých ohnišť a otevřených krbů.

Dáváte-li přednost mechanickému čištění a máte ke komínu bezpečný přístup, můžete si obstarat základní kominické náčiní a komín vyčistit obdobně, jak to dělají odborníci. K dostání jsou celé sety, stačí navštívit železářství, běžný hobbymarket nebo se obrátit na nějaký internetový obchod s kominickými potřebami.

Krbová kamna nebo krb potřebují ke svému chodu dostatečnou údržbu, základem je pravidelné čištění od usazenin a popela. K němu by se určitě mělo přidat čištění po sezóně a také odpovídající péče o komín. Tak budete mít záruku, že vaše krbová kamna budou stále plně funkční.

 

 

publikováno: 13. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.