Jak účinně bojovat s vosami – 5 osvědčených tipů


vosy na stole

Vosy patří mezi nejobávanější běžně se vyskytující hmyz u nás. Pokud se objeví na zahradě nebo si nedejbože postaví hnízdo ve stodole, vždy jen přináší zbytečné starosti a obavy. Nepříjemnými společníky jsou také při pobytu v přírodě. Na trhu je řada chemických přípravků, které slouží k odlákání nebo hubení vos a dalšího létavého hmyzu. Přinášíme vám 5 osvědčených alternativních způsobů, jak proti vosám bojovat ekologicky bez použití chemie.

Domácí odpuzovače vos

Pokud vosy doma mít nebudete, nemusíte řešit problém, jak je likvidovat. Do míst, kde vosy občas poletují, umístěte domácí přírodní odpuzovače. Vosy reagují na aromatické podněty a některé pachy jsou jim natolik nepříjemné, že se budou dané oblasti raději vyhýbat. Možností je hned několik, doporučujeme postupně zkoušet různé varianty a zjistit, který odpuzovač na vaše vosy funguje nejlépe.

  • Ocet – nalijte do nádoby ocet a nechejte ji otevřenou. Octem také natřít prahy a předměty, kolem kterých vosy často poletují.

  • Česnek – pořiďte si smirkový papír, nastříhejte na obdélníky a rozetřete na něj česnek. Smirkový papír pak zavěste na kritická místa, vosy kolem létat rozhodně nebudou.

  • Citronová svíčka – zatímco mnoha lidem citronové aroma voní, vosy jej nemohou vystát. Pořiďte si kvalitní svíčku s vůní citronu a zabijte dvě mouchy jednou ranou.

  • Aromatické koření – vosy nemají rády ani aromatické koření a bylinky. Umístěte do prostoru keřík bazalky, můžete také rozpůlit citron a zapíchat do něj několik hřebíčků. Vosy nemají rády ani pálivá koření.

Past na vosy

Umělé vosí hnízdo

Vosy jsou silně teritoriálním hmyzem a ostatním vosám nelezou do zelí. Pokud vidí cizí vosí hnízdo, nepřiblíží se k němu až na vzdálenost 5 metrů. Této vlastnosti můžete využít ve svůj prospěch. Postavte doma na zahradě umělé vosí hnízdo, které vosy odradí od návštěvy. Na trhu jsou k sehnání umělá vosí hnízda, stejný užitek ale udělá obyčejný papírový pytlík nebo lampion natřený šedou barvou.

Vosí hnízdo

Past na vosy z PET lahve

Pokud se u vás vosy vyskytují ve velké míře, neustále poletují, sedají na sladké a nedají vám pokoj, je na čase s nimi zatočit. Vyrobte si vlastní pasti, které umístíte na kritická místa, a vosy úspěšně vyhubíte. Past lze vyrobit z obyčejné PET lahve. Prázdnou pet lahev rozřízněte v horní třetině a spodní část naplňte sladkou šťávou, přezrálým ovocem, vodou s cukrem, pivem apod. Horní část PET lahve nasaďte do té spodní dnem dolů a zafixujte lepicí páskou. Vosy do pasti nalétnou a ve šťávě se utopí.

Past na vosy ze zavařovací sklenice

Podobnou past na vosy můžete vyrobit i ze zavařovací sklenice. Opět ji naplňte sladkým roztokem, pivem či ovocem a nasaďte víčko. Do něj navrtejte několik malých otvorů, kterými vosy bez problémů projdou, ale už se nedostanou ven. Takovou malou past na vosy můžete položit na parametr nebo zavěsit v místech, kde vosy létají nejčastěji.

Vosa - detail

Vosy mají rády sladké.

Konzumujte česnek, vosy na vás nepůjdou

Pokud vyrážíte do přírody, nemůžete proti vosám udělat nic. Budou si zkrátka létat kde chtějí a jak chtějí. Řešením je ale udělat vše proto, aby se vám velkým obloukem vyhýbali. Už jsme zmínili možnost pachových odpuzovačů. Tím se ale můžete stát i vy sami! Pokud budete několik dní po sobě konzumovat pár stroužků česneku denně, ve vašem potu se bude nacházet i česnekové aroma, které vosy úspěšně odežene.

Než se pustíte do použití chemických insekticidů nebo si zavoláte na pomoc profesionální deratizéry, vyzkoušejte jednu z výše uvedených rad. Obvykle stačí málo a množství vos u vás alespoň zredukujete. Přečtěte si také náš starší článek, ve kterém jsme problematiku vos a vosích hnízd podrobně rozebrali.

publikováno: 26. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.