Jak ušetřit za energie? Řešením může být energeticky soběstačný dům

Jak ušetřit za energie? Řešením může být energeticky soběstačný dům

Než se však bezhlavě pustíte do pročítání referencí stavebních firem, měli byste si ujasnit, jakou míru soběstačnosti od svého nového bydlení vlastně…

Při pohledu na účty za energie se leckomu objeví vrásky na čele. Není divu, vždyť ceny energií jsou rok od roku vyšší. Mnozí lidé proto přemýšlejí na různými způsoby, jak za energie ušetřit. Nabízí se například investice do moderního tepelného čerpadla nebo pořízení sekundárního energetického zdroje v podobě solárních panelů. Většinou se však jedná pouze o dílčí řešení, které nepostihuje veškeré aspekty bydlení. I proto jsou stále populárnější tzv. energeticky soběstačné domy, které minimalizují závislost na energiích dodávaných zvenčí.

Míra soběstačnosti domu záleží na vás

Než se však bezhlavě pustíte do pročítání referencí stavebních firem, měli byste si ujasnit, jakou míru soběstačnosti od svého nového bydlení vlastně vyžadujete. V kompletně nezávislém domě byste totiž marně hledali například připojení do elektrické sítě či plynovodu. Ve lesním srubu daleko od civilizace bychom něco podobného považovali za samozřejmé, takový způsob života však není pro každého. Lidé, kteří se nechtějí vzdát výdobytků moderní společnosti, se tak uchylují především k částečně soběstačnému bydlení, které zpravidla nepostrádá přípojku k elektrické sítí, zároveň však elektřinu samo vyrábí.

Na cestě za soběstačným domem: sestavte energetickou bilanci

Aby soběstačný dům fungoval co nejefektivněji, je potřeba sestavit co nejpřesnější seznam energetických výdajů, který by měl zahrnovat mimo jiné tepelné ztráty, odběr všech spotřebičů v domácnosti i spotřebované teplo pro ohřev vody. Mějte při tom na paměti, že mezi spotřebiče se neřadí pouze televize, pračka, lednice či žárovka, ale třeba i ventilátory a další zařízení, která odebírají elektrickou energii, aniž by to bylo na první pohled patrné.

A kde jsou výdaje, tam by měly být rovněž příjmy, v případě soběstačných domů energetické zisky. Značná část elektřiny se přeměňuje na teplo, které se podílí na vytápění domácnosti. Příkladem může být například lednice, která nepřetržitě odebírá elektrický proud, který na její zadní straně přeměňuje na teplo. Avšak nepřitápíme si pouze bílou elektronikou, vždyť teplo produkuje každý člen domácnosti bez ohledu na počet nohou, a to pouze svou existencí, tedy bez aktivního přičinění.

Pro vytápění energeticky sobětačného domu je vhodné tepelné čerpadlo.

Z tabulky příjmů a výdajů poté vzniká tzv. energetická bilance, z níž lze zjistit, kolik energie dům pokryje vlastními zisky a kolik bude muset dodat prostřednictvím jiného zdroje, ať už jde o elektrickou přípojku, kamna na biomasu či plynový kotel.

Soběstačný dům: nepodceňujte izolaci a zbavte se tepelných mostů

Nehledě na moderní způsoby vytápění i dnes většinou platí, že největší kus energie spolkne vytápění domu. V případě pasivního domu lze podíl na vytápění výrazně zmenšit. V kvalitně navrženém a realizovaném soběstačném domě tak můžete ročně protopit několikanásobně méně energie než v současných konvenčních novostavbách.

Mezi základní aspekty takového bydlení patří například eliminace tepelných mostů, jižní orientace prosklených částí domu, větrací systém s rekuperací, regulovatelné vytápění či kvalitní izolace. Výběr izolačních materiálů je v současnosti velmi široký. Každý takový materiál má své výhody i nedostatky a hodí se na různé typy nemovitostí. Bez ohledu na zvolenou variantu je však přítomnost izolace zásadní, izolační vrstvu totiž žádným zdivem nenahradíte.

Soběstačný dům se neobejde bez řízeného větrání s rekuperací.

K nižším nákladům za energie pomůže větrací systém s rekuperací

Bez pravidelného větrání byste v interiéru dlouho nevydrželi, avšak s pouhým otevíráním oken byste si nevystačili. Pro optimální efektivitu by měl být soběstačný dům vybaven větracím zařízením s rekuperací, která využívá teplý odpadní vzduch z místností. Hodí se to nejen v zimním období, kdy odpadní vzduch předehřívá čerstvý venkovní vzduch, ale i v letních měsících, kdy tento systém funguje právě naopak.

Jak vytápět energeticky soběstačný dům?

Spotřebované energie lze optimalizovat také pořízením fotovoltaických panelů, které slouží jako praktický sekundární zdroj pro ohřev vody i přitápění. V tuzemských klimatických podmínkách se na solární panely většinou nemůžete spolehnout úplně, po značnou část roku vaše energetické potřeby pokrýt dokážou.

Pořízení fotovoltaiky, ale třeba i tepelného čerpadla, vyžaduje sice vyžaduje vyšší počáteční investici, část nákladů však lze kompenzovat příspěvkem z některého ze státních dotačních programů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Kam vyrazit k moři v létě 2024 levně?

Léto je časem, kdy se mnozí z nás touží vydat za teplem a odpočinkem. Pokud stále váháte, kam letos vyrazit na dovolenou, máme pro vás přehled zajímavých destinací, které nabízejí nejen slunce, ale i bohatý kul...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...